Kultaluotsi Jukka Jalosen poika oudossa tilanteessa Liigassa – oli ampumassa seuransa arkkuun viimeistä naulaa vastustajassa: ”Ei kannata aatella sillee”
Kuva: Juha Tamminen
MIKKELI. Leijonien kultaluotsi Jukka Jalosen poika Jimi Jalosen, 23, kausi on ollut Liigassa erikoinen. Peruspakki on edustanut jopa kolmea joukkuetta ja keskiviikkona hän palasi sopimusjoukkueensa Jukurien kotihalliin – vierasjoukkue SaiPan paidassa.
– Oli aika mielenkiintoista palata tänne, vähän erilaista, mihin on tottunut. Ihan kivaa oli pelaa Jukureita vastaan, lappeenrantalaisten takalinjoilla peräti yli 23 minuuttia luutinut pakki sanoo.
Pelaaja oli SaiPan peliaikakuningas, kun tarkka peliaika oli 23.35. Erik Autio sai vastuuta seuraavaksi eniten – 19.49.
– Pieni ekstralataus oli, mutta ei sen kummempaa loppujen lopuksi, Jalonen miettii kysyttäessä, mitä tunteita oman työnantajan kohtaaminen herätti.
Jalosen SaiPa voitti pelin jalkapallonumeroin 1-0. Loppukauden Idän Sputnikeita edustava pelaaja oli siis itse osakseen ampumassa vihoviimeistä naulaa oman joukkueensa arkkuun pudotuspelipaikkoja miettiessä toisen porukan väreissä?
– No emmä ainakaa sillee ajattele. Nyt oon SaiPan mies, kun pelaan SaiPassa. Ei sitä kannata aatella sillee, että oon Jukureitten sopimuspelaaja. Siellä vedetään täysillä, missä oon.
Jukurien ja SaiPan lisäksi pelaaja on edustanut Kärppiä toisella puolen Suomea.
– Onhan se vähän erilaista, paikka vaihtuu. Ei oo itellä onneks perhettä. Se on simppelihomma silleen, että ei tarvi miettiä, ku itseään.
Jalonen teki palkanmaksajassaan, eli Jukureissa tällä kaudella 24 ottelussa tehot 0+5=5 (-8). SaiPassa saldo on nyt 10 pelin jälkeen 1+1=2 (-3), Kärpissäkin pistetili aukesi kahdeksassa ottelussa: 0+1=1 (-1).
Jos lappeenrantalaislasien läpi katsottuna kaikki menee nappiin, voivat SaiPa ja Kärpät olla vastakkain puolivälierissä. Leirissä riittää uskoa jatkoon.
– Kyllä mulla ainakin riittää, meillä on tietyllä tapaa mahdollisuudet. Ei se mahdoton tehtävä oo, jos tällee pelataa, laskee puolustaja, jonka SaiPa on yhdeksän pisteen päässä viimeisestä jatkajan paikasta.
Jukureilla sinne on matkaa jo toivottomat 17 pinnaa. Mikkelissä kausi päättyy runkosarjaan auttamatta.
Riihimäkeläislähtöinen pelaaja on todellisesta kiekkoperheestä. Isän lisäksi myös isoveli Jesper on luotsi. Hän johdatti hollolalaisen Suomi-sarjajoukkue HC Giantsin monien yllätykseksi ylempään jatkosarjaan.
Pelaaja Jalonen on tullut liigakartalle varsin nopeaan tahtiin – joku voisi sanoa, että mutkat oikoen. Hän pelasi nimittäin vielä kaudella 2014-15 Nikkareissa kakkosdivaria ja A-nuorten Suomi- ja Aluesarjaa. Seuraavalla sesongilla tie vei kuitenkin jo Nuorten SM-liigaan HPK:n väreissä ja sitä seuraavalla jo Liigaan ja Mestikseen LeKiin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tähän NHL-seuraan Patrik Laine olisi halukas siirtämään – vuosipalkka jäisi matalaksi
- Pelicans rysäytti julki tärkeän kiinnityksen!
- Jokereille tuntuvat tappiot – tässä syyt
- NHL:n tutkinta ohi – tämä on päätös kohuvalmentaja Mike Babcockin suhteen
- Jukurit-vahti ulos Liigasta – tässä uusi joukkue
- Niilo Halonen: uusi joukkue
- Kulisseissa kytee yllätys: Jarmo Kekäläinen tavoittelee suomalaista NHL-vahvistusta
- Ismo Lehkoselta suora arvio – tämä suomalaistähti vaihtaa seuraa NHL:ssä: ”On muuten ottajia”
- Jukurit teki kaappauksen Ilveksestä – huippulupaus haaviin!
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- Lähteet: Jesperi Kotkaniemeä tarjottu vaihdossa jättipalkkaisesta NHL-hyökkääjästä
- HIFK purki hyökkääjänsä sopimuksen yllättäen – siirto Kärppiin tuli nyt julki
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Siirtopommi Liigassa – Markus Nutivaara yllättävään osoitteeseen!
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”