Lähde: Jälleen yksi pelaaja vaatii siirtoa pois Buffalo Sabresistä
NHL:n pudotuspeleissä viimeksi keväällä 2011 esiintynyt Buffalo Sabres ei ole ollut viime vuosina pelaajien suosiossa.
Lukuisat seuraa aiemmin edustaneet pelaajat ovat siirtonsa jälkeen tyrmänneet täysin organisaation ilmapiirin sekä toimintakulttuurin. Lisäksi peräti kolme seuran nykyistä pelaajaa on ehtinyt vaatia julkisesti siirtoa toisaalle.
Uusimpana Rasmus Ristolaisen ja Zach Bogosianin seuraksi siirtopyynnön jättäneiden Sabres-pelaajien listalle liittyi The Athleticin tietojen mukaan hyökkääjä Evan Rodrigues. 26-vuotias hyökkääjä on mahtunut tällä kaudella Sabresin pelaavaan kokoonpanoon vain 24 pelissä. Vielä viime kaudella 29 tehopinnaa 74 pelissä iskeneen Rodriguesin maalitili on yhä avaamatta, minkä lisäksi syöttöpinnojakin on kasassa vasta kolme kappaletta.
– Lähteemme kertovat, ettei kokoonpanosta Dalton Smithin tieltä pudotettu Rodrigues näe itsellään tulevaisuutta seurassa. Hän ei ole tyytyväinen tilanteeseensa, The Athletic kertoo lisäten hyökkääjän vaatineen jo siirtoa uuteen joukkueeseen.
Rodriguesin välejä Sabresin seurajohdon kanssa hiertää myös viime kesän välimieskäsittelyyn edennyt riita jatkosopimuksesta. Rodrigues vaati itselleen 2,65 miljoonan dollarin vuosipalkkaa, kun Sabres oli valmis maksamaan hyökkääjälle vain 1,5 miljoonaa taalaa kaudesta. Puolueeton välimieskäsittely määräsi palkaksi lopulta kaksi miljoonaa dollaria kaudesta.
Kanadalaishyökkääjä on iskenyt NHL-urallaan pelaamissaan 178 ottelussa tehot 21+44=65. Hyökkääjästä on tulossa kesällä rajoitettu vapaa agentti (RFA).
LUE MYÖS: NHL:ssä jysähti: peräti kolme Toronto-pelaajaa jätti siirtopyynnön
LUE MYÖS:
- Ei ole totta! Aleksander Barkovista murheellinen päivitys
- Aron Kiviharju palasi HIFK:n kokoonpanoon – avautui vaikeista loukkaantumisjaksoista
- Oula Palve avasi Sport-siirtonsa taustoja: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Näkökulma: Liigassa tehtiin käsittämätön ennätys – johtaako se valmentajapotkuihin?
- Florida tavoittelee Dylan Larkinia? Suomalaishyökkääjä voisi olla osa kauppaa
- NHL-fanit kiehuivat heti kauden aloituksessa: ”Myykää joukkue”
- Huippuvireinen Sakari Manninen loukkaantui – karu tilanne
- Leijonat-puolustaja lensi suihkuun alle kahdessa minuutissa – nyt tuli tuomio
- Columbus halusi Elvis Merzlikinsin ulos seurasta – Antti Mäkinen: ”Ei pidetyimpiä pelaajia”
- Roope Hintz jäi rajun polvitaklauksen alle – tähtipuolustajalle suihkukomennus
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Jokerit-pelaaja lähti – uusi seura nappasi hänet heti
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”