Ilja Kovaltshuk jäämässä sittenkin Montrealiin? Lehti: Tällainen jatkosopimus toimisi molemmille osapuolille

Montreal Canadiensin kanssa äskettäin loppukauden kattavan sopimuksen solmineen Ilja Kovaltshukin päätös nöyrtyä minimihintaiseen sopimukseen perinteikkään kanadalaisseuran kanssa näyttää onnistuneelta.
36-vuotias entinen NHL:n ykkösvaraus on nakutellut kahdeksassa Canadiensin paidassa pelaamassaa ottelussa tehot 4+4.
Montreal Gazette uskookin Canadiensin GM Marc Bergevinin harkitsevan tällä hetkellä venäläislegendan kauppaamiseen sijaan jatkosopimuksen solmimista takavuosien maalitykin kanssa.
Montrealilaislehden toimittaja Jack Toddin mukaan Canadiensin ei kannata kaupata Kovaltshukia siirtotakarajalla ainakaan vaihdossa varausvuoroihin, sillä seuralla jo on jo valmiiksi varsin hyvä pooli tulevaisuuden lupauksia.
Siirtovaihtoehdon hautaamisen puolestaan puhuvat myös Kovaltshukin agentti Pat Brissonin medialle antamat kommentit. Agentti kertoo Kovaltshukin olevan juuri nyt enemmän kuin tyytyväinen asemaansa Montrealissa, eikä agentti sulje pois laskuista myöskään mahdollisuutta jatkosopimukseen, joskaan ajankohta neuvotteluille on agentin mukaan vasta tuonnempana.
GM Bergevin ei ole joka tapauksessa tunnettu halustaan solmia pitkiä jatkosopimuksia veteraanipelaajien kanssa. Tästä esimerkkeinä mm. Andrei Markovin ja Aleksandr Radulovin tapaukset. Montreal Gazette povaakin artikkelissaan, että mikäli Canadiens solmii Kovaltshukin kanssa jatkosopimuksen, se aikoo tarjota miehelle yksivuotista, bonuspainotteista ja peruspalkaltaan edullista jatkopahvia.
Oletko samaa mieltä Toddin väitteiden kanssa? Kerro mielipiteesi asiaan SuomiKiekon Facebook-sivuilla.
LUE MYÖS: NHL:n tähtivahti siirtohuhujen kohteena – Lähteet: kaksi ”suomalaisseuraa” kiinnostuneita?
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Aatu Rädyn ensi kauden seura selvillä
- NHL:ssä sorvattiin jättisopimus: Tähtipuolustajalle 50 miljoonan dollarin tilipussi
- Matias Maccelli vaihtaa seuraa – kaupattiin NHL:n tähtisikermään!
- Kaksinkertainen Stanley Cup -mestari kaupattiin NHL:ssä
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Kasperi Kapanen: Jatkosopimus!
- MM-kultaleijona solmi rahakkaan jatkosopimuksen NHL:ssä
- NHL-maalitykki rustasi rahakkaan jatkosopimuksen
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- Vegas ja Nashville leipoivat jättikaupan – kolme NHL-pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- Lehti: Jesse Puljujärven uusi seura selvisi – sopimus purkissa!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Mitch Marnerilla kolme seuravaihtoehtoa: haluaa NHL:n ”suomalaisjoukkueeseen”
- Mikael Granlundia viedään nyt NHL:n ”kriisiseuraan” – asiantuntijalta tyly arvio
- Sisäpiiritoimittaja paljasti: Tässä Kasperi Kapasen ensi kauden NHL-seura?
- Urheilucast: Tässä Aleksi Saarelan uusi Liiga-seura? ”Sisäradalla Saarela-jahdissa”
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Jesse Puljujärven tilanteessa yllätyskäänne – agentilta iso paljastus IS:lle!