NHL:n tähtivahti siirtohuhujen kohteena – Lähteet: kaksi ”suomalaisseuraa” kiinnostuneita?

© Kuva: Getty Images

Perinteikkään Montreal Canadiensin mahdollisuudet NHL:n kevään pudotuspeleihin näyttävät tällä hetkellä ohuilta seuran valahdettua jo kuuden pinnan päähän pudotuspeliviivasta, monta ottelua kilpailijoitaan enemmän pelanneena.

Seuran tähtivahti Carey Pricen uran huippuvuodet ovatkin valumassa hukkaan johtuen seuran kyvyttömyydestä rakentaa maalivahtinsa ympärille todellista haastajatason joukkuetta. Asiaa auta myöskään Pricen jättimäinen, 8-vuotinen ja vuosipalkaltaan 10,5 miljoonan arvoinen sopimus. 32-vuotiaan Vezina-voittajan palkka haukkaa lähes kahdeksasosan Canadiensin palkkabudjetista rajoittaen samalla todellisten tähtitason kenttäpelaajien naaraamista kanadalaiskaupunkiin.

Price onkin noussut viimeistään tällä kaudella usein huhuihin mahdollisena siirtonappulana. Denver Postin Mark Kiszla nosti jo aiemmin vaihtoehdoksi Colorado Avalanchen, jolta puuttuu laadukas tähtitason ykkösvahti. Avalanchella olisi palkkabudjetissaan peräti 16 miljoonaa dollaria tilaa sellaisen hankkimiseksi.

New York Postin Larry Brooks puolestaan ehdottaa Pricen uudeksi seuraksi toista NHL:n ”suomalaisjoukkuetta”, Carolina Hurricanesia.

– Tämä skenaario tuskin toteutuu koskaan, mutta kannattaisiko Canesin tehdä kaikkensa hankkiakseen joko Price tai Henrik Lundqvist riveihinsä? En usko Lundqvistin liikahtavan kesken kautta, jos ollenkaan. Myös Pricella on Lundqvistin tavoin sopimuksessaan siirrot kieltävä pykälä. Mutta onko Hurricanes todella valmis nappaamaan pudotuspeleistä 16 voittoa Petr Mrazek ja Jamer Reimer maalivahteinaan, Brooks kysyy.

Journal de Montrealin toimittaja Michel Bergeron kirjoitti taannoin Pricen olevan turhautunut Canadiensin nykytilanteeseen, minkä vuoksi maalivahti saattaisikin olla valmis harkitsemaan jopa siirtopykälästä luopumista päästäkseen mukaan mestaruudesta kamppailevaan organisaatioon.

Kaksikosta Colorado lienee ainakin paperilla todennäköisempi vaihtoehto Pricelle siinä tapauksessa, että Canadiens päättäisi luopua pitkäaikaisesta tähtivahdistaan. Hurricanesin tilannetta puolestaan heikentää seuran tiukka palkkakattotilanne: sillä on budjetissaan vajaat kolme miljoonaa taalaa vapaata tilaa.