Pekka Rinnettä ja Juuse Sarosta kuritettiin taas – saumansa saanut NHL:n suomalaisyllättäjä pahimpana peikkona! ”Hyödyntää sitä parhaalla mahdollisella tavalla”

Nashville Predatorsin kyntäminen NHL:ssä jatkuu vain. Kun läntisessä konferenssissa vasta kymmenentenä keikkuva viime vuosien menestyjälauma otti Pittsburgh Penguinsilta käkättimeen lauantaiyönä luvuin 2-5, sai joukkueen kauden mollivoittoinen tekeminen jatkoa taas.
Predatorsin kenties jopa suurin murheenkryyni on ollut kokenut suomalaisvahti Pekka Rinne, jonka hyppysiin kiekko ei ole meinannut tarttua millään. Samaa oli ikävä kyllä havaittavissa Pensiäkin vastaan, sillä suomalainen otettiin jo avauserässä maalilta pois 1-3-tilanteessa.
[nosto tasoitus=”oikea”]- On hienoa nähdä Riikolan nousevan maalintekijätilastoon.[/nosto]
Rinne kerkesi pelata vajaat 15 minuuttia päästäen kuudesta kudista surkeasti kolme selkänsä taakse. Kummoinen ei ollut maalille tulleen Juuse Saroksenkaan urakka kiekon lipsahtaessa selän taakse kahdesti 19 laukauksesta.
Suomalaiskaksikkoa kuritti pahiten todellinen sinivalkoinen yllättäjä, pelin ykköstähdeksi valittu ja tehot 1+1=2 nakuttanut Pensin Juuso Riikola. Rinnettä vastaan pakki saalisti syöttöpisteen tällaisella hörpyllä, kauden avausmaali puolestaan syntyi Saroksen selän taakse tällä tavalla.
– On hienoa nähdä Riikolan nousevan maalintekijätilastoon, Pittsburghin kotisivujen otteluraportissa hehkutettiin.
Kuten maalivideo näyttää, oli Nashvillen puolustaminen Pens-pakin maalissa uskomattoman löperöä ja ala-arvoista. Riikolan tehotilasto jäi plussalle käsittämättömästi neljä pinnaa.
[nosto tasoitus=”vasen”]- Pakkien loukkaantumiset ovat antaneet mahdollisuuden, ja hän hyödyntää sitä parhaalla mahdollisella tavalla.[/nosto]
Ottelu oli varaamattomalle Riikolalle ylhäällä kauden 15:s, ja ennen Nashville-peliä hän oli saalistanut tehot 0+1=1. Joensuulaispuolustaja ei ole pelannut syyskaudella missään muualla.
– Hän on pelannut satunnaisesti läpi kauden, ja hänen on täytynyt pysyä kärsivällisenä. Pakkien loukkaantumiset ovat antaneet mahdollisuuden, ja hän hyödyntää sitä parhaalla mahdollisella tavalla, Pensin otteluraportissa ylistettiin.
Kenties tuntemattomampi suomalainen Riikola on pelannut taalajäillä nyt kaikkiaan 52 runkosarjan kamppailua pistein 3+5=8. Nashvillen Rinteen ja Saroksen torjuntaprosentit puolestaan ovat painuneet tällä kaudella nolosti alle 90:n.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov