NHL:ssä syvällä kyntävän Rangersin Kaapo Kakolle antama kohtelu ihmetyttää ex-suomalaistähteä – ”Ei medialle mennä sanomaan, että ei riitä tässä ja tässä”

Kaapo Kakon uran alku NHL:ssä on ollut kaikkea muuta kuin helppo. Pelaaja on latonut uran 11 ensimmäisessä pelissä vaisut tehot 2+1=3 plusmiinussaldon ollessa karu -12. Toki joukkuekin kyntää Rangersin keikkuessa omassa divisioonassaan viimeistä edellisenä.
– Rangers ei ole pystynyt tarjoamaan vakaata starttia. Seurassa pystytään kyllä tekemään olosuhteet mahdollisimman otollisiksi tarjoamalla sementoitunut ketjupaikka ja antamalla aikaa, annetaan tehdä virheitä. Valmentaja ja seura luovat sen ympäristön, entinen kiekkotähti Esa Pirnes kommentoi NHLSuomi-sivustolle.
Hänen mukaansa onnistumiset ruokkisivat.
– Maali auttaa valtavasti. Näen, että siellä on nuori kaveri uudessa sarjassa, maailman kovimmassa sarjassa ja itsellä kovat odotukset.
Pirnes kaipaa Rangersin toimintaan sekä viestintään järkeä. Kakon kohtelu on ollut vähintääkin kummallista.
– Nyt koutsi on antanut aika epämääräisiä lausuntoja Kakosta ja pompottanut häntä eri ketjuissa. Ei medialle mennä sanomaan, että ei riitä tässä ja tässä. Sen sijaan pitäisi pystyä buustaamaan ja kertomaan mikä toimii, kolminkertainen Suomen mestari ja kaksinkertainen MM-kisojen pronssimitalisti latasi.
Joukkue on voittanut kauden 12 pelistään vain kolme. Urallaan 57 NHL-ottelua pelanneen Pirneksen mukaan Rangersissa ei luoda tällä hetkellä positiivista onnistumisen ilmapiiriä.
– Kun on hyvä pelaaja kyseessä, niin kyllä se tulee sieltä. Hän ottaa askeleen kerrallaan steppejä. Se vaatii myös joukkueen onnistumisen.
– Pahin mahdollinen tilannehan on, että joukkue häviää paljon, eikä löydy selkeää omaa paikkaa. Se on tärkeä. Sen näki Jack Hughesin kohdalla. Kun hän pääsi pelaamaan Kyle Palmierin ja Taylor Hallin väliin, niin hän teki heti tehot 1+2=3, Pirnes muistutti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä