NHL-seura kauppaamassa kallispalkkaista luottomiestään? ”Ensimmäinen nimi listalla”
Calgary Flamesin kausi NHL:n läntisessä konferenssissa on alkanut yskähdellen joukkueen voitettua ensimmäisestä 15 ottelustaan vain seitsemän.
Flamesistä odotettiin ennen kauden alkua selvää pudotuspelijoukkuetta, mutta tällä hetkellä kanadalaisseuran meno näyttää kaikkea muuta kuin vakuuttavalta. Vaihtokaupoilta tuskin vältytään nykyisen menon jatkuessa.
Varsinkin viimeistä sopimusvuottaan pelaavan puolustaja Travis Hamonicin on uskottu olevan liipasimella varsinkin siinä tapauksessa, että Flamesin pudotuspelihaaveet alkaisivat murentua hyvissä helmikuuhun tultaessa.
3,86 miljoonaa dollaria kaudesta tienaava 29-vuotias Hamonic on ollut alkukaudella tuuliajolla. Mies on merkkauttanut 15 pelissä tehot 0+2 sekä ruman plusmiinus-saldon -7. Kanadalaispakin kerrotaan myös kieltäytyneen jatkosopimusneuvotteluista joukkueensa kanssa, mikä on ollut omiaan lisäämään vettä siirtohuhujen myllyyn.
– Kun katsotaan Hamonicin tilannetta, Flamesillä olisi hyvä tilaisuus kaupata hänet. Hän on 29-vuotias, oikealta ampuva ja pelaa viimeistä sopimuskauttaan. Hän nostaa varsin oikeudenmukaista 3,86 miljoonan vuosipalkkaa. Vaikka Flames on mukana pudotuspelitaistelussa, eivät he ole pelanneet odotusten mukaisesti. Joukkueella on yhä paljon aikaa saada pelinsä raiteilleen, mutta mikäli alkaa näyttää siltä että pudotuspelipaikka on karkaamassa, Hamonic on todennäköisesti ensimmäinen nimi siirtoehdokkaiden listalla, The Hockey Writersin NHL-toimittaja Jim Parsons uskoo.
Ainakin alkukaudesta Hamonicin vastuu on ollut vielä varsin suurta puolustajan merkkautettua säännöllisesti päälle 20 minuutin jääaikoja Flamesin kakkospakkiparissa.
LUE MYÖS: Arvostettu kiekkojulkaisu ylistää suomalaista superlupausta: ”Kuin Nathan MacKinnonin kaksoisolento”
LUE MYÖS: Floppihankinta? Mikael Granlundiin vaihdetun hyökkääjän nimi pyörii jo siirtohuhuissa
LUE MYÖS: Harvinainen tilanne! NHL-seura pelaajakaupoilla kesken ottelun – hankki uuden maalivahdin
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!