Liigajoukkue riehuu pelaajamarkkinoilla – alakerrassa nyt kummatkin viime kauden Nuorten SM-liigan All Star -kentällisen pakit

Mikkelin Jukurit tiedotti nettisivuillaan, että joukkue on solminut 2+1-vuotisen sopimuksen puolustaja Jaakko Haartin, 20, kanssa. Pelaaja valittiin viime kaudella Nuorten SM-liigan parhaaksi puolustajaksi.
Erikoista Haartissa ja Jukureissa on se, että pelaaja valittiin sarjan All Star -kentälliseen Jukureihin jo kesällä siirtyneen Axel Rindellin kanssa.
Oikea käsi alhaalla pelaava Haarti on espoolaisen kiekkokoulun kasvatti, ja hän on voittanut urallaan jo verrattain paljon. Pakilla on mitaleita jokaisesta juniori-ikäluokasta Blues-ajoilta.
– Jukurit oli vahvasti Jaakko Haartin perässä jo viime keväänä. Nyt osui hetki kohdalleen ja odotamme pelaajan pelaavan tällä kaudella sekä Jukurien A-nuorten että liigajoukkueen otteluita, Jukurien urheilujohtaja Jukka Holtari sanoi.
– Pelaaja on kärsinyt pienistä kolhuista tänä syksynä, mutta hän on toipunut odotetussa tahdissa ja odotamme hänen olevan pelikuntoinen aivan lähiaikoina.
Haarti on ollut melkoinen kiekkokiertolainen viime aikoina. Hän liittyi nimittäin kesällä Pelicansin harjoitusvahvuuteen vain toviksi. Pelaaja kertoi lahtelaisjoukkueen nettisivuilla, että hänen aikeissaan oli siirtyminen Yhdysvaltojen yliopistoliiga NCAA:han. Suunnitelmiin tuli muutos muutaman rapakon takana vietetyn viikon jälkeen.
– Tein koulun eteen paljon hommia, jotta paikka yliopistoliigassa aukeaisi. Itselleni tuli kuitenkin yllätyksenä, kuinka ratkaisevassa roolissa koulumenestys on yliopistoliigassa myös jääkiekon suhteen, Haarti kertoi kesällä.
– Mikäli kursseja ei pääse läpi, niin silloin ei pääse pelaamaan ja niin edelleen. Tiedän, että jos haluan satsata jääkiekkoon, niin minun pitää laittaa siihen kaikki panokset.
Pelicansin ja pakin tiet erkanivat nopeasti. 20-vuotias pakki ei ole vielä miesten pelejä pelannut, ja tällä kaudella otteluita on kertynyt Kiekko-Espoon nuorissa vain neljä kappaletta.
LUE ALKUVIIKON SIIRTOJUTUISTA MYÖS:
”Pääsi nopeasti juoneen kiinni” – liigajoukkue jatkoi lainamiehen pestiä, pirteästi esiintynyt ulkomaalaisvahvistus lähtee
Heikon alkukauden pelanneelle kaksinkertaiselle suomenmestarille monoa Sveitsistä!
Joukkue vaihtuu – Suomessa pelannut todella eksoottisen kiekkomaan pelaaja jatkaa kiertolaiselämää
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!