HIFK-pakin pelikielto vihdoin kärsitty! Paluuottelusta tulossa todellinen spektaakkeli – ”En ole mitään vastaavaa aiemmin kokenut”
Kuva: Juha Tamminen
HIFK:n avainpuolustaja Ville Varakas on vihdoin kärsinyt kuuden ottelun pelikieltonsa ja palaa helsinkiläisryhmän kokoonpanoon lauantain TPS-ottelussa.
Varakas sai rangaistuksensa 18.syyskuuta pelatun JYP-ottelun myöhästyneestä taklauksestaan.
35-vuotias konkari on käyttänyt ajan harjoitteluun, mutta miettinyt myös tapahtunutta.
– Tietysti on pitänyt vähän kriittisesti tutkia omaa toimintaa, Varakas toteaa HIFK:n nettisivulla.
Varakas on seurannut läheltä HIFK-tähtisikermän tuskailua maalinteon kanssa. Joukkue on tehnyt Ässien ohella vähiten osumia koko Liigassa. Yhdeksässä kamppailussa maaleja on syntynyt ainoastaan 17.
– Pääsääntöisesti olemme pelanneet hyvin, mutta se viimeinen pisara on jäänyt uupumaan. Ehkä jonkinlaista juonikkuutta ja rentoutta tarvitaan lisää. Meidän täytyy myös pystyä tekemään matseista vastustajan maalivahdille hankalampia: mennä maalille röyhkeämmin maskiin ja lyömään irtokiekkoja sisään, helsinkiläisten varakapteeni painottaa ja jatkaa:
– Jokainen jätkä kuitenkin tietää, että olemme hyvä joukkue ja painamme päivittäin hyvin hommia. Tottakai viime matseissa on näkynyt jonkinlaista tuskaa – ja se on ihan luonnollista. Yritetään kääntää se positiiviseksi niin, että saataisiin sopivaa raivoa maalintekoon.
Varakkaan paluuottelu ei tule olemaan se tavallisin Liigan runkosarjapeli, sillä ottelutapahtumasta on tulossa melkoinen spektaakkeli.
HIFK:n pitkäaikainen pääsponsori KOFF tuo 200-vuotisjuhlansa kunniaksi paikalle 80-henkisen sinfoniaorkesterin. (voit lukea tapahtumasta lisää täältä)
Vantaan Viihdeorkesteri kuoroineen esittää tuolloin osaamistaan ottelun pelikatkojen ja erätaukojen ajan. Varakas suhtautuu tempaukseen mielenkiinnolla.
– Aina vähän erilaiset ottelutapahtumat kuulostavat hyvältä enkä ole mitään vastaavaa aiemmin kokenut, Varakas toteaa muistuttaen kuitenkin realiteeteista:
– Me pelaajat keskitymme kuitenkin peliin ja yritämme tarjota voiton kannattajille.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jukurien kapteeni teki uhkauksen ennen Liigan päätöskierrosta – näin kävi
- Pelit pelattu – IS: Suomen NHL-hyökkääjälle karu kohtalo
- Lähde: Jarmo Kekäläinen kaupittelee Buffalon maalivahtilupausta
- LIVESEURANTA: Liigan runkosarjan viimeinen ottelukierros – tässä ovat panokset
- Toimittajalta iso paljastus – Suomi uhkaa jäädä pois World Cupista!
- NHL:n suomalaistulokas loksautti leuat – huima video leviää!
- Kari Jalonen: huima kunnianosoitus!
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- NHL paljasti: Näissä kaupungeissa World Cup 2028 pelataan
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä