Winnipegin seurapomo Patrik Laineen tuoreesta sopimuksesta: ”Olemme tekemisissä eliittitason pelaajan kanssa”
Winnipeg Jetsin kanssa vihdoin sopimukseen päässyt Patrik Laine lienee viikonlopun suurin kiekkokeskustelun puheenaihe.
2-vuotisen, kokonaisarvoltaan 13,5 miljoonan dollarin arvoisen jatkodiilin allekirjoittanut suomalainen sai välittömästi vuolaat kehut myös sopimuskiistan toiselta osapuolelta, Jetsin GM Kevin Cheveldayoffilta, joka oli hyökkääjän tavoin helpottunut pitkän väännön päättymisestä.
– Jos katsot niitä tilastoja, mitä hän on iskenyt pöytään 18-, 19- ja 20-vuotiaana, kovinkaan moni pelaaja ei ole pystynyt vastaavaan. Tämä tekee tilanteesta ainutlaatuisen – olet samaan aikaan tekemisissä tiukan palkkakattotilanteen, eri ikäisten ja eri kategoriaan kuuluvien pelaajien kanssa, seurapomo totesi kesän ja syksyn työrupeamastaan Jetsin kotisivuilla.
– Patrikin kannalta jännittävintä on se, että olemme vasta raapaisseet pintaa sen suhteen, mitä hän voi tuoda tälle joukkueelle, Cheveldayoff muistutti lisäten siltasopimuksen olleen molempien osapuolten kannalta oikea ratkaisu.
Seurapomo kommentoi jo aiemmin harjoitusleirin aikana Laineen vaatimuksia päästä pelaamaan Jetsin ykköstykkien kanssa.
– Mielestäni Patrikin peli ajautui hieman pois raiteiltaan (viime kaudella). Ei vain maalinteon, vaan pelin muidenkin osa-alueiden kohdalla. Oikeiden luistelulinjojen löytäminen, taklausten loppuunvieminen, sen ymmärtäminen, että Mark (Scheifelen) ketju pelaa suurimman osan ajasta vastustajan parhaita pelaajia vastaan… Olen nähnyt pieniä kasvun merkkejä. Kasvun ja kehityksen, jonka täytyy jatkua ja jonka odotamme jatkuvan, Cheveldayoff kommentoi aiemmin Laineen mahdollista peluuttamista jatkossa seuran ykkösketjussa.
Suomalaishyökkääjän pelaamisesta Jetsin sarja-avauksessa Kaapo Kakon New York Rangersiä vastaan ei vielä ole varmuutta. Jets avaa kautensa Suomen aikaa 4. lokakuuta.
TRANSACTION: Patrik Laine's two-year contract breaks down as follows:
2019-20: $6 million
2020-21: $7.5 million
2019-20: $6 million
2020-21: $7.5 million
#NHLJets have agreed to terms with forward Patrik Laine on a two-year contract with an average annual value of $6.75 million.
DETAILS
wpgjets.co/2nOXl1D
DETAILS
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- KooKoo virittelee jymypaukkua – Tappara kaatui jälleen Liigan finaaleissa
- Ilveksessä jysähti – 11 pelaajaa jättää seuran!
- Nyt puhuu Roope Hintz – tämä karu vamma päätti kauden!
- Lukko löi nyrkin pöytään – kiinnitti SHL-maalitykin!
- Lähde: Ruotsin mestari SaiPan haaviin
- IS: Ruotsalainen tehomies palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast tiputti pommin: maalitykiltä rukkaset Tapparalle – toinen Liiga-seura tuli väliin!
- Petrus Palmu: uusi Liiga-seura!
- HIFK: kahden pelaajan sopimukset purettu!
- Raimo Helmisen SaiPa jysäytti kovan hankinnan – tässä Maxime Fortierin korvaaja?
- Nämä pelaajat ulos Leijonien MM-leiriryhmästä
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- IL: Tällainen on Harri Pesosen jättimäinen palkkapussi JYPissä
- Urheilucast: Ilves jäi nuolemaan näppejään – tuttu pistetykki valitsi kilpailijan tarjouksen
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Urheilucast: Haluttu nimi valitsi Ilveksen – Tappara jäi nuolemaan näppejään
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen