HIFK:n tuore vahvistus kertasi nopeasti syntynyttä pätkäsopimusta: Illalla kysely, aamulla nimet paperiin ja yöksi vanhan joukkuetoverin luo
HIFK tiedotti keskiviikkona hankkineensa maalivahti Andreas Bernardin riveihinsä kuukauden mittaisella pätkäpestillä. (lue uutinen täältä)
Helsinkiläisryhmä joutui veskarimarkkinoille Atte Engrenin loukkaantumisen vuoksi. 29-vuotias italialainen kertoi HIFK:n nettisivulla julkaistussa haastattelussa asioiden edenneen erittäin nopeasti.
– Tiistai-iltana tuli ensimmäinen kysely ja eilen (keskiviikko) aamulla lyötiin nimet paperiin. Tämä on minulle loistava mahdollisuus pätkäsopimuksesta huolimatta. Pääsen treenaamaan joukkueen mukana ja ehkä jopa pelaamaankin. Kaikki tekeminen tähtää siihen, että saisin marraskuun alusta lähtien loppukauden sopimuksen johonkin joukkueeseen.
Jo pitkään Suomessa viihtynyt Bernard asuu perheineen Lappeenrannassa, mutta helsinkiläisjoukkue ei joutunut hankkimaan tälle pääkaupungista hotellimajoitusta, sillä ensimmäinen yö sujui kätevästi HIFK-puolustaja Rony Ahosen luona. Kaksikko pelasi samaan aikaan SaiPassa 2013-15.
Ilman sopimusta alkukaudesta ollut Bernard on päässyt treenaamaan aktiivisesti myös jäällä.
– Tomi Leivon ja Jere Pullin kanssa olemme käyneet jäällä Lappeenrannan harjoitushallissa. Nyt kun Leivokin sai sopimuksen, niin olen viimeisinä viikkoina käynyt myös yksin jäällä. Tottakai se on rankkaa, mutta lopulta sinnikkyys palkittiin ja pääsen tänne harjoittelemaan joukkueen kanssa, Bernard toteaa.
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Jättipäätös – Turku uhkaa vetäytyä MM-kisaisännyydestä!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Liiga-valmentaja sai sairauskohtauksen – joutui sairaalahoitoon
- Raimo Helmisestä hurja paljastus – Urheilucast: Leijonat tarjosi jättipalkkaa
- TPS:ssä jysähti – Petteri Lindbohm vaihtaa seuraa!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä