Asiantuntijat antoivat Aleksander Barkoville todella komeaa kunniaa – sentteri mässäilemässä sata pinnaa rikki? ”Voin sanoa olevani järkyttynyt…”

NHL:n virallisilla kotisivuilla on julkaistu suomalaislasien läpi katsottuna todella mairea arvio sarjan parhaista pelaajista. Kymmenen parhaan joukkoon yltää yksi sinivalkoinen pelaaja.
Toimittajat arvioivat Florida Panthersin sentteri Aleksander Barkovin koko sarjan kahdeksanneksi parhaaksi pelaajaksi. Keskushyökkääjä nakutti viime kaudella uransa ennätyspisteiksi runkosarjan 82 ottelussa mairean saldon 35+61=96.
– Pistemäärä oli kymmenenneksi isoin koko NHL:ssä ja isoin Panthersin historiassa. Barkov teki uransa korkeimman ylivoimapistemäärän (31), hän teki viisi voittomaalia ja voitti aloituksia 53,7 prosenttisesti, sivuilla huomautettiin tilastoista ja mainittiin vielä se, että pelaaja otti vain neljä kahden minuutin jäähyä koko kaudella.
Barkov vei kauden päätteeksi Lady Byng Trophyn. NHL jakaa tämän vuosittain pelaajalle, joka on osoittanut kauden aikana parasta urheiluhenkeä ja herrasmiesmäistä käytöstä yhdistettynä pelin hyvään tasoon.
– Hän sijoittui viidenneksi Selke Trophyssä, eli parhaan puolustavan hyökkääjän kisassa.
– Se, kuinka Barkov pystyy suorittamaan, on uskomatonta. Sarjassa ei todellakaan ole paljoa sellaisia asioita, joita hän ei pysty tekemään, NHL Networkin Brian Lawton latasi.
Keskushyökkääjältä sopii odottaa vastaisuudessa isoja pinnoja.
– Kerron heti, että voin sanoa olevani järkyttynyt, jos hän ei paina sadan pisteen rajaa rikki useaan kertaan urallaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov