Jymypaukku muhii: tässäkö ensi kesän tavoittelluin NHL:n vapaa agentti?

© Kuva: Getty Images

Nyky-NHL:ssä niin tutut palkkakatto-ongelmat ovat puraisemassa ensi kesänä ainakin Washington Capitalsin kokoonpanoon.

Vuosi sitten Stanley Cupia juhlineella seuralla on kaudelle 2020-21 valmiina 15 pelaajasopimusta, jotka imaisevat palkkabudjetista 62 miljoonaa dollaria.

Tämä tekee kahden seuran pitkäaikaisen luottomiehen, maalivahti Braden Holtbyn sekä sentteri Nicklas Bäckströmin jatkosopimusneuvotteluista haasteellisia.

Varsinkin tähtivahti Holtbyn sopimus saattaa osoittautua seuran kannalta täysin mahdottomaksi. Sergei Bobrovskin Florida Panthersin kanssa kesällä solmittu, 10 miljoonan dollarin kausipalkan takaava sopimus tiesi samalla Holtbyn arvon pomppaamista reilusti nykyisestä 6,1 miljoonan dollarin kausipalkasta.

Holtbyn seuraava sopimus tullee olemaan syyskussa 30 vuotta täyttävän maalivahdin uran viimeinen iso sauma rahastaa, joten kotiseutualennusta tuskin on Capitalsin suuntaan luvassa. Toisaalta seuralla on listoillaan myös tulevaisuuden tähtivahtina pidetty 22-vuotias Ilja Samsonov, joka saattaa jo vuoden päästä olla valmis kantamaan ykkösvastuuta joukkueen maalilla.

Capitalsissa puhaltavat pikku hiljaa muutenkin uudet tuulet, sillä myös Aleksandr Ovetshkinin sopimus umpeutuu kahden vuoden kuluttua. Seuran kasvoina pitkään toiminut kolmikko Ovie, Bäckström ja Holtby on luonnollisesti väistymässä kokoonpanosta lähivuosien aikana.

Bäckströmin ja Holtbyn tapauksessa tuo siirto saattaa olla edessä jo vuoden sisällä.