Suomalainen NHL-puolustaja tukalassa paikassa – ”Vuoden sopimus alle miljoonan dollarin palkalla mahdollinen”

© Kuva: Getty Images

Vuoden 2014 NHL-varaustilaisuudessa ykköskierroksella Dallas Starsiin varattu Julius Honka odottelee yhä seuraltaan joko jatkosopimustarjousta tai siirtoa toisiin maisemiin.

Ainoastaan 29 ottelussa Starsin kokoonpanoon viime kaudella mahtunut puolustaja on nykyisessä seurassaan tilanteessa, jossa murtautuminen pelaavaan rosteriin on liki mahdoton tehtävä.

Starsin GM Jim Nill on tiettävästi keskustellut Hongan kauppaamisesta viimeksi NHL:n varaustilaisuuden aikoihin juhannuksena. The Athleticin toimittaja Sean Shapiro uskoo kuitenkin yhä Hongan löytävän pelipaikan jonkin toisen NHL-seuran takalinjoilta.

– Hän voi saada paikan toisen seuran kolmosparin täytemiehenä. Edullinen kiinnitys, luultavasti hankittavissa alle miljoonan dollarin vuosipalkalla. Tilanne venynee kuitenkin siihen saakka, että kärkipään rajoitetut vapaat agentit ovat ensin solmineet omat sopimuksensa, Shapiro näkee.

Mikäli Hongan ura jatkuu NHL-kaukaloissa, lienee miehen tyytyminen vuoden mittaiseen, lähes minimipalkkaiseen sopimukseen ja käytettävä mahdollinen eteen tuleva näyttöpaikkansa maksimaalisesti hyväkseen.

Entisellä huippulupauksella on edessään elämänsä tärkein kausi.