NHL:n nauretuin seura näyttää nyt mallia muille – supertähden jatkosopimus pian valmis?
Ottawa Senators on viime vuosina saanut toistuvasti negatiivista huomiota mediassa. Seuran omistaja Eugene Melnyk on uhkaillut siirtävänsä seuran pois Ottawasta, ja seuran entistä apulais-GM:ää on syytetty seksuaalisesta ahdistelusta. Myös heikot tulokset ja tähtipelaajien kauppaaminen ovat herättäneet seuran faneissa närää.
Nyt Ottawan GM Pierre Dorion on noussut kuitenkin kukoksi koko NHL:n tunkiolle. Useat NHL-seurat kamppailevat tällä hetkellä nuorten tähtien sopimustensa kanssa samaan aikaan, kun Ottawa sai kiinnitettyä Colin Whiten kuuden vuoden ja edullisen 4,75 miljoonan dollarin vuosipalkan sopimuksella. Sopimusneuvotteluita ei pyöritelty lehdissäkään samalla tavalla kuin muiden pelaajien kohdalla.
Seuraavaksi Dorionin täytyy sorvata sopimus Thomas Chabotille, joka on yksi NHL:n parhaista nuorista puolustajista. Viime kaudella 22-vuotias Chabot tykitti 70 runkosarjaottelussa tehot 14+41=55.
– Colin Whiten tapauksessa pystyimme pitämään kaiken todella luottamuksellisena ja saimme sopimuksen tehtyä. Emme usko, että puhumalla julkisesti mistään sopimusneuvotteluista, oli se sitten Chabot tai kuka tahansa rajoitettu vapaa agentti, tekee hyvää, Dorion sanoi heittäen piikkiä muille seuroille.
Ottawa neuvottelee jo Chabotin kanssa, mutta enempää Dorion ei suostu kertomaan. Puolustajalla on tulokassopimustaan yksi kausi jäljellä.
– Pysymme asiassa hiljaa. Meillä on ollut keskusteluita, enkä usko, että minun kannattaa sanoa enempää.
LUE MYÖS:
- Tappara teki maalivahtihankinnan – tuttu kultaleijona haaviin!
- Mikä on Pelicansin muukalaislegioonan menestyksen salaisuus? Näin vastaa Sami Kapanen
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- MTV: Jokerit-pomolle riitti – ”Ei ole riittävä voittavalle tasolle”
- Hankkiiko Jokerit uuden maalivahdin? Näin vastaa Tomek Valtonen
- Tomek Valtoselta karu paljastus Jokereiden tilasta: ”Fakta on se…”
- Petteri Lindbohm avasi siirtoaan TPS:ään – kysymys Olli Jokisesta veti hiljaiseksi
- Petri Matikainen JYP-tähden pelottavasta loukkaantumisesta: ”Paareilla lähti sairaalaan”
- Jokerien tuska kasvaa – JYP ryösti pisteet kotiavauksesta
- Sveitsiläisseura vahvistuu – haaviin yli 600 NHL-ottelun mies
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Vapaille markkinoille putosi Liigasta tuttu pistetykki – sai lähtöpassit
- Benjamin Rautiainen: NHL-tilanne muuttui merkittävästi