Kärppien maalille hankitun veskarivahvistuksen kanssa riittää töitä – ”Isoin tehtävä tällä hetkellä”
Kärppien miehistö koki kesän aikana perinteiseen tapaan suuria muutoksia.
Suurin myllerrys nähtiin maalin suulla, kun molemmat viime kauden veskarit, Veini Vehviläinen ja Jussi Rynnäs, lähtivät kohti uusia haasteita.
Uuden maalivahtitandemin muodostavat slovakialainen Patrik Rybár (kuvassa) ja vasta 19-vuotias Justus Annunen.
Kärppien kokeneella maalivahtivalmentajalla Ari Hillillä onkin riittänyt töitä varsinkin aiemmin Tshekin pääsarjassa ja AHL:ssä pelanneen Rybárin kanssa.
– Sopeuttaminen on se isoin tehtävä tällä hetkellä. Tshekeissä syötellään paljon ja haetaan maalipaikkaa viimeiseen asti ja Suomessa on maskipelaamista enemmän. Muistetaan myös, että Rybár pelasi viime vuonna pienessä kaukalossa, mutten usko isomman kaukalon tuovan ongelmia, Hilli kertoo Kärppien nettisivulla.
Hillillä oli luonnollisesti sormensa pelissä 25-vuotiaan Rybárin hankinnassa ja hän kehuukin 190-senttistä vahtia vuolaasti.
– Rybár on nykyaikainen maalivahti. Torjuntatekniikka sekä liikkuminen toimii ja muut perusasiat ovat kunnossa. Maajoukkuevahti, joka jakoi viime kaudella Harri Säterin kanssa pelit AHL:ssä. Kuului sitä ennen Tshekeissä sarjan parhaimpiin. Hyvän maalivahdin olemme tänne saaneet, Hilli painottaa.
Kärpät kohtaa seuraavassa harjoitusottelussaan perjantaina TPS:n. Kamppailu pelataan Pyhäjärvellä.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Urheilucast: Tappara, Kärpät ja HIFK tappelivat samasta kiekkotähdestä – valinta tehty!
- Florida heitti hanskat tiskiin – Leijonien MM-joukkueelle karmea uutinen
- Teemu Pulkkinen: joukkue vaihtuu!
- Paljastus kulisseista: Tästä syystä Patrik Lainetta istutetaan katsomossa
- Leijonat-puolustaja vahvisti siirtonsa – myös NHL-unelma elää: ”Saattaa olla viimeinen mahdollisuuteni”
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!