NHL-seura halusi suomalaishyökkääjänsä takaisin kokoonpanoon – joukkueen palkkakuningas heitettiin tylysti katsomoon!

Pudotuspelipaikkaa NHL:ssä epätoivoisesti jahtaava Vancouver Canucks teki kovan peliliikkeen ennen torstain vastaisena yönä pelattua ottelua New York Rangersiä vastaan pudottamalla kovapalkkaisimman pelaajansa Loui Erikssonin pelaavasta kokoonpanosta.
Kuusi miljoonaa dollaria kaudesta tienaava ruotsalaishyökkääjä on ollut tällä kaudella pahemman luokan pettymys 33-vuotiaan konkarin iskettyä 69 peliin vaisut 22 (10+12) tehopistettä.
Todellinen syy ruotsalaiskonkarin katsomokomennukseen oli kuitenkin valmennusjohdon halu saada peräti kolme joukkueen viidestä edellisottelusta katsomon puolelta seurannut Markus Granlund takaisin kaukaloon.
– Halusin hänet (Granlundin) takaisin kokoonpanoon. Syynä Erikssonin katsomokomennukseen ei ole se, että Loui olisi pelannut surkeasti. Mutta onko hän tehnyt riittävästi sen eteen, etten pystyisi pudottamaan häntä kokoonpanosta? kyselee päävalmentaja Travis Green Sportsnetin haastattelussa.
Myöskään 25-vuotiaan Granlundin kausi ei ole sujunut odotusten mukaisesti. Suomalaishyökkääjä on pelannut tällä kaudella 65 peliä tehoin 9+10=19. Rangersiä vastaan miehen pelipaikka löytyi nelosketjun laidasta. Canucks voitti ottelun maalein 4-1.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä