Jatkohaaveille isku! Suomalaiskonkarilta ja joukkueelta nolo sulaminen NHL-surkimusta vastaan, luotsi noitui
Edmonton Oilersin pitäisi kaikkea muuta kuin sulaa ennakkoon heikompia joukkueita vastaan NHL:ssä. Öljypaidoilla on pudotuspelipaikkaan matkaa nyt kutkuttavat kuusi pinnaa, eikä ero pienentynyt yöllä.
Oilers koki idän pohjamudissa rämpivää ja pudotuspeleistä putoavaa New Jersey Devilsiä vastaan nolon 3-6-kotitappion torstain vastaisena yönä. Yksi joukkueen suurimpia antisankareita oli Mikko Koskinen, 30.
Vain 14 kutia 18 mahdollisesta torjunut suomalainen pommitettiin vaihtoon ottelun toisessa erässä. Anthony Stolarzistakaan (15/17) ei ollut sateentekijäksi.
– Meidän maalivahdillamme oli kova ilta, päävalmentaja Ken Hitchcock muotoili Oilersin kotisivuilla kataamatta rapaa selvästi pelkästään toisen niskaan.
Oilersin sulaminen oli nolo. Runkosarjaan jäävällä Devilsillä oli allaan ”kevyt” seitsemän ottelun tappioputki.
– Jokainen virheemme päättyi vastustajan maaliin. Olimme liian löysiä puolustuksellisesti ja maksoimme siitä, luotsi sadatteli.
Kun Oilersilla on otteluita jäljellä tusinan verran ja piste-eroa jatkopaikkaan kuusi pinnaa, pitäisi joukkueen kuroa eroa kiinni puoli pinnaa per kierros. Se ei tietysti vielä kuulosta mahdottomalta.
LUE NHL:N TUOREIMMISTA MYÖS:
Suomalaiskonkarilta ja joukkueelta nolo sulaminen NHL-surkimusta vastaan
NHL-seura halusi suomalaishyökkääjänsä takaisin kokoonpanoon – joukkueen palkkakuningas heitettiin tylysti katsomoon!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonat-hyökkääjän loukkaantumisesta uutta tietoa – Ruotsin NHL-tähden olympialaiset vaakalaudalla
- HPK pelaajakaupoilla – hankki puolustajan Pohjois-Amerikasta
- Ilmaveivi Mestiksessä! Jokerit-lupaus iski uransa avausmaalin – ja millä tavalla
- Leijonien olympialaisten avausvastus Slovakia: joukkue julki
- Pekka Virta: pitkä sopimus
- Lähde: Sportin tyhjennys jatkuu – ruotsalaishyökkääjän seuraava osoite selvillä
- Huima väite: Leijonien olympiajoukkueen pelaaja yritetään kaupata NHL:ssä – ”Hän on selvästi saatavilla”
- Hokkarit naulaan! HIFK:n entinen kapteeni lopettaa uransa 34 vuoden iässä
- Sopimus purettu – HIFK:sta tuttu maajoukkuemies vaihtaa maisemaa
- Roope Hintziltä huima iltapuhde – teki NHL-ennätyksen!
- Leijonilta kova ratkaisu: NHL-pelaaja sivuun olympiajoukkueesta – nimettiin varamieheksi
- Kasperi Kapanen: iso uutinen
- IS: Tästä syystä Aatos Koivun hyllytys oikeasti johtui
- Patrik Laineesta huippu-uutinen – takaportin kautta olympialaisiin?
- Aleksander Barkov: iso paljastus!
- Lähde: Vahvaa kautta pelaava ruotsalaispakki siirtyy Liigaan!
- Florida Panthersia koetellaan – karu uutinen!
- Liiga-seuralta kova veto: ilmainen sisäänpääsy otteluun!
- Tomi Karhunen: uusi Liiga-seura!
- Sopimus purettu – HIFK:sta tuttu maajoukkuemies vaihtaa maisemaa