Kova! Mikko Rantanen vastannut odotuksiin upeasti – suomalainen on Coloradon parhaimpia maalintekijöitä
Mikko Rantasen, 22, kesällä 2015 varannut Colorado Avalanche osui tuolloin kultasuoneen. Suomalainen on vastannut ykköskierroksen varauksen (#10) tuomiin odotuksiin upeasti jo nuorena.
Hyökkääjä painoi yöllä 3-2-voittoon päättyneessä Vancouver Canucks -pelissä tehot 1+0=1. Koko uran saldo hänellä on 229 runkosarjapelin jälkeen nyt 76+127=203.
Tuo 76 maalia on todella kovaa luokkaa Avsissa kaudesta 1995-96 lähtien. Se oli kausi, jolloin Quebec Nordiques oli vaihtunut Colorado Avalancheksi.
Rantanen on tehnyt alle 23-vuotiaat pelaajat huomioiden nykyisen nimen alla neljänneksi eniten maaleja. Suomalaisen rooli on korostunut myös muilla tavoin, sillä hänen tutkaparinsa Nathan MacKinnon on tämän tilaston kärki peräti 114 osumalla.
Scoring vs VAN tonight, Mikko Rantanen ties Adam Deadmarsh for 4th in career goals (76) by a player with the @Avalanche (1995-96 to present) before age 23. Most: 114- Nathan MacKinnon
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HPK: maajoukkuepuolustajan sopimus purettu!
- Liigan pudotuspeliennakko – Tappara & KooKoo: Rysähtääkö finaalisarjassa kaikkien aikojen sensaatio?
- Leijonat iskee Tshekin kimppuun – tässä kentälliset otteluun
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lauri Marjamäki: uusi työpesti!
- Elmeri Eronen jättää Liiga-kaukalot – uusi joukkue selvillä!
- Lehti: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus lähtee – tässä uusi seura!
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- NHL:n pudotuspeleissä huima temppu – tässä toisen kierroksen ensimmäinen ottelupari
- Tämä ei lupaa hyvää: Oliver Kapasesta surkea havainto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- IL: HIFK kävi ryöstöretkellä Liigan välieräjoukkueessa – Olli Jokisella selvä teema
- Pelicans-kapteeni jättää seuran – ”Kiitos”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- HPK rysäytti: Tiskiin 10 pelaajasopimusta – neljä uutta hankintaa
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut