”Sydäntäsärkevä tappio” – Suomessa loistanut kaikkien aikojen pelaaja kommentoi Kanada-draamaa tunteikkaasti

Suomessa Kirkkonummen Salamoissa jääkiekon miesten Mestistä ja Suomi-sarjaa kausina 2002-04 pelannut yksi kaikkien aikojen kanadalaisnaispelaaja Hayley Wickenheiser otti Twitter-tilillään kantaa Suomen ja hänen kotimaansa väliseen alle 20-vuotiaiden MM-puolivälierään.
Nuoret Leijonat rynni välieriin täysin käsittämättömän draaman jälkeen. Joukkue ei johtanut ottelua sekuntiakaan, tasoihin se nousi viimeisellä minuutilla ja jatkoerässä se selvisi Kanadan rankkarista sekä avopaikasta.
Avopaikka kuihtui kasaan, kun kanadalaispelaajan maila meni poikki juuri ennen one timer -yritystä. Sen jälkeen Suomi iski vastaan ja voittomaalin.
– Tuommoinen sydäntäsärkevä tappio Kanadalle, miesten peleihin murtautunut ex-tähti harmitteli ensiksi.
Hän taisi aavistella jotain pahaa maansa kannalta tapahtuvan tietäen suomalaisluonteen perikuvan.
– Mutta kaikista Euroopan maista Suomi on sisukkain.
Wickenheiserin meriitit pelaajana ovat vailla vertaa. Hän voitti neljä olympia- ja peräti seitsemän MM-kultaa, lisäksi kaulaan pujotettiin yhteensä myös seitsemän olympia- ja MM-hopeaa.
LUE MYÖS:
Nyt on riemu herkässä! Tältä Suomen vaihtoaitiossa näytti voittomaalin jälkeen – katso video
Nuorille Leijonille historiallinen voitto! Kanada jäi kakkoseksi huikeassa kiekkojännärissä
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!