Miten tämä on mahdollista? Suomen NHL-lupauskin kalpenee – lilliputtimaan sensaatio dominoi pistepörssiä!

Joku saattaa tuntea olonsa kuin halolla päähän lyödyksi katsoessaan nuorten MM-kisojen pistepörssiä. Sen kärjessä ei keiku ensi kesänä todennäköisesti ykkösenä NHL:ään varattava USA:n Jack Hughes eikä mahdollisesti kakkosena menevä Kaapo Kakko. Ykköspaikkaa miehittää sensaatiomaisesti Kazakstanin Artur Gatijatov.
Turnauksen suurin yksittäinen yllättäjä painoi kuudessa ottelussa todella komeat pisteet 5+3=8, ja noilla irtoaa jaettu ykkössija. Täysin samoissa pisteissä on myös Yhdysvaltain Ryan Poehling.
Kazakstanilaishyökkääjä on samalla maalipörssissä jaetulla kakkossijalla. Hän upotti putoamissarjan toisessa ottelussa Tanskan reppuun kaksi viimeistä osumaa, jotka takasivat kazukeille 4-0-voiton. Samalla juutit putosivat 1A-divisioonan sen hävitessä kummatkin karsintaottelut.
Vain 170-senttinen ja ainoastaan 59-kiloinen pelaaja on viilettänyt tällä kaudella MHL-joukkue Snezhnye Barsy Astanan sotisovassa 38 ottelussa. Hyökkääjä on latonut seurajoukkueessa kelvolliset tehot 14+23=37.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon