Winnipeg Jetsin jenkkihyökkääjä Andrew Copp sekä Patrik Laine yltyivät torstaina melkoiseen ivailuun Nuorten Leijonien tiputettua Kanada omista MM-kotikisoistaan.

Suomen ja Kanadan välisen pelin ollessa kesken, Jetsillä oli samaan aikaan järjestetty taitotapahtuma seuran Bell MTS Place -kotiareenalla.

Jets-hyökkääjä Copp ei malttanut olla kääntämättä veistä kanadalaisfanien haavassa, kun hän tarttui tapahtuman lopussa yllättäen juontajan kädessä olleeseen mikkiin ja tiedusteli seuran suomalaispelaajilta Laineelta ja Sami Nikulta Suomi-Kanada -pelin lopputulosta.

Laine vastasi kysymykseen naama virneellä, mutta samalla pyytäen yleisöltä anteeksi, että Suomi voitti pelin jatkoajalla lukemin 2-1. Winnipeg Newsin toimittajan Jeff Hamiltonin mukaan Bell MTS Placen kotiyleisö reagoi Laineen kommenttiin raikuvin buuauksin.