Huhhuh! Tämän hetken arvio: Kultaleijonien superyllättäjä nousemassa varaustilaisuudessa huikeaan temppuun?
NHL:n suomenkielinen sivusto kirjoitti taannoin mielenkiintoisen jutun liittyen ensi juhannuksena taalajäille varattavien suomalaispelaajien tämän hetkisistä tilanteista.
Juttu perustui NHL:n Central Scouting Services’n julkaisemaan keskikauden NHL Draft -rankingiin, jossa pelaajat oli eroteltu neljään kategoriaan: Pohjois-Amerikassa pelaaviin kenttäpelaajiin ja maalivahteihin sekä Euroopassa pelaaviin kenttäpelaajiin ja maalivahteihin.
Eurooppalaisten kenttäpelaajien piikkipaikalla on odotetusti TPS:n megalupaava hyökkääjä Kaapo Kakko. Hänen ”pahin kilpakumppani” ykkösvarauksen paikkaa mietittäessä on yhdysvaltalainen Jack Hughes, joka on vastavaasti ykkösenä pohjoisamerikkalaisten listalla.
A-maajoukkueeseenkin tyrkyllä olleen Kakon ykköshaastaja Euroopan puolella on Pietarin SKA:n venäläislupaus Vasili Podkolzin.
Heinola nousee
Euroopan listan 50 kärkeen mahtuu Kakon lisäksi yhdeksän suomalaista, joista toiseksi paras sinivalkoinen on todellinen jättiyllättäjä. Lukko-pakki Ville Heinolan (kuvassa) nimeä ei taatusti tiennyt monikaan ennen kautta, mutta Nuorten MM-kisoissa vakuuttanut pelaaja on nyt kyseisessä rankingissa jo sensaatiomaisesti seitsemäs. Tuo tarkoittaa sitä, että raumalaisten sisäisen tehopörssin ylivoimainen kärki lukemalla +11 (23 ottelua, 1+5=6) voisi mennä NHL:ään juhannuksena jopa ykköskierroksella. Pienillä numeroilla ovat myös Mikkelin Jukurien superlupaava Mikko Kokkonen (9.) sekä Heinolan tavoin kauden aikana täydelliseksi yllätysnimeksi itsensä muovannut Antti Tuomisto (15.). Lähes kaksimetrinen pakkijärkäle on pelannut Ässien A-junnujoukkueessa koko kauden. Kakon ja Heinolan lisäksi myös Kokkonen ja Tuomisto menisivät tämän hetkisen arvion mukaan jopa ykköskierroksella NHL:ään. Viime kesänä 1. kierroksella varattiin kaikkiaan 16 pohjoisamerikkalaista pelaajaa.Muitakin tähtiä
Listan top-50:een ylsivät myös Anttoni Honka (19.), Henri Nikkanen (21.), Patrik Puistola (28.), Leevi Aaltonen (30.), Juuso Pärssinen (31.) ja Aku Räty (49.). Näiden lisäksi koko listalla oli muuta suomalaista 11 kenttäpelaajaa. Isoin numero oli Mico Luodon 128. Maalivahtituotantokin on Suomessa kunnossa. Euroopan maalivahtilistalla kärkipäähän ylsivät Roope Taponen (7.) ja Jasper Patrikainen (12.). LUE MYÖS MUITA TUOREITA SUOMALAISJUTTUJA: Paljastus: Kaapo Kakko oli tulossa Leijoniin, tämä vesitti haaveen maajoukkuedebyytistä – vienti silti hurjaa Leijonat EHT:lle nimetty – mukana tuoreita kultaleijonia ja ensikertalaisia Tässä on kultaa voittaneen Nuorten Leijonien tuorein joukkue – mukana taas kivenkovia tulevia tähtiäLUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Käänne kulisseissa: Liiga-seura repimässä pelaajasopimuksen
- SS: Liiga-seuran pitkäaikainen luottoratsu vaihtoi maisemaa – puhui nyt suoraan: ”Saattoi olla paljon…”
- Eeli Tolvasen seuraavasta NHL-sopimuksesta suoraa tekstiä
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
- TPS: huippulupaus lähtee!
- Huima startti – Pikkuleijonat käynnisti NHL-lupausten huipputurnauksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Kultaleijona Konsta Heleniuksesta tipahti hurja NHL-arvio – ”Älkää yllättykö, jos…”
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”