Uusi tilanne! Jesse Puljujärvi loistavissa käsissä: Luotsilta tulee luottoa – puolustelee suomalaista kovasti
Jesse Puljujärven osalta kuluva kausi on tuonut lupauksia vihdoin ja viimein siitä, että 20-vuotias hyökkääjä voisi sittenkin vakiinnuttaa paikkansa Edmonton Oilersin rosterista.
Alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestari on pelannut taalajäillä 25 ottelua tehoin 3+2=5, farmissa Bakersfield Condorsin sotisovassa koitoksia on kertynyt ”onneksi” vain neljä kappaletta saldolla 2+2=4.
Edmonton Sun otsikoi erään juttunsa joulun alla sanoilla ”Puljujärven sulautuminen Pohjois-Amerikkaan jatkuu”.
Öljypaitojen tuore päävalmentaja Ken Hitchock on antanut suomalaislupaukselle viime aikoina kivasti vastuuta. Joulun alla Puljujärvi kellotti joukkueensa koitoksissa 10-17 minuuttia per mittelö.
Suomalaishyökkääjä taitaa vastuun lisäksi olla muutenkin hyvässä asemassa. Hitchock näyttää suhtautuvan Puljujärveen äärimmäisen positiivisen oloisesti.
– Euroopassa pelanneella eurooppalaisella on haasteellista tulla tänne ja pelata (heti) NHL:ssä. Monet eurooppalaiset pelaajat ovat voineet pelata yliopistokiekkoa, joten he ovat käsittäneet sen, miten asiat täällä tehdään.
Puljujärvi, joka on siis vasta parikymppinen, siirtyi Pohjois-Amerikkaan kaudeksi 2016-17. Ensimmäisellä kaudellaan rapakon takana suomalainen pelasi NHL:ssä 28 ottelua, kun AHL:ssä niitä kertyi 39 koitoksen verran.
Nyt tilanne on aivan toinen, sillä kuten kauden ottelumäärät AHL:ssä ja AHL:ssä osoittavat, ei suomalaisen ole tarvinnut seilata taalajäiden ja farmin väliä jatkuvasti.
– Valmentajat eivät enimmäkseen luota taitoon. Luotamme työhön. Jesse on saanut nyt tehdä töitä. On vaikeaa kehittyä, jos valmentaja ei luota pelaajan työhön.
– Luotan siihen, että hän yrittää tehdä oikeita juttuja. Näemme hänen taitotasonsa.
LUE MYÖS:
- NHL:stä tuli käsky – Tapparalle karu menetys
- Carolinan mestaripakki: siirtopyyntö!
- IS: Ilveksen nuori tähti katosi kokoonpanosta – kysymysmerkkejä ilmoilla: ”Ei ole loukissa”
- Columbus naarasi uuden maalivahdin – 39-vuotias NHL-veteraani haaviin
- NHL:stä kajahti – Jarmo Kekäläinen kiinnitti huippulupauksen yli 50 miljoonan dollarin jättisopimuksella
- Liiga-seuralta karu tiedote – ulkomaalaisvahvistus ei pelaa enää tänä vuonna
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Montreal Canadiens teki ison kiinnityksen!
- Patrik Laineen vaimolta vihiä tulevasta
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!