Uusi tilanne! Jesse Puljujärvi loistavissa käsissä: Luotsilta tulee luottoa – puolustelee suomalaista kovasti
Jesse Puljujärven osalta kuluva kausi on tuonut lupauksia vihdoin ja viimein siitä, että 20-vuotias hyökkääjä voisi sittenkin vakiinnuttaa paikkansa Edmonton Oilersin rosterista.
Alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestari on pelannut taalajäillä 25 ottelua tehoin 3+2=5, farmissa Bakersfield Condorsin sotisovassa koitoksia on kertynyt ”onneksi” vain neljä kappaletta saldolla 2+2=4.
Edmonton Sun otsikoi erään juttunsa joulun alla sanoilla ”Puljujärven sulautuminen Pohjois-Amerikkaan jatkuu”.
Öljypaitojen tuore päävalmentaja Ken Hitchock on antanut suomalaislupaukselle viime aikoina kivasti vastuuta. Joulun alla Puljujärvi kellotti joukkueensa koitoksissa 10-17 minuuttia per mittelö.
Suomalaishyökkääjä taitaa vastuun lisäksi olla muutenkin hyvässä asemassa. Hitchock näyttää suhtautuvan Puljujärveen äärimmäisen positiivisen oloisesti.
– Euroopassa pelanneella eurooppalaisella on haasteellista tulla tänne ja pelata (heti) NHL:ssä. Monet eurooppalaiset pelaajat ovat voineet pelata yliopistokiekkoa, joten he ovat käsittäneet sen, miten asiat täällä tehdään.
Puljujärvi, joka on siis vasta parikymppinen, siirtyi Pohjois-Amerikkaan kaudeksi 2016-17. Ensimmäisellä kaudellaan rapakon takana suomalainen pelasi NHL:ssä 28 ottelua, kun AHL:ssä niitä kertyi 39 koitoksen verran.
Nyt tilanne on aivan toinen, sillä kuten kauden ottelumäärät AHL:ssä ja AHL:ssä osoittavat, ei suomalaisen ole tarvinnut seilata taalajäiden ja farmin väliä jatkuvasti.
– Valmentajat eivät enimmäkseen luota taitoon. Luotamme työhön. Jesse on saanut nyt tehdä töitä. On vaikeaa kehittyä, jos valmentaja ei luota pelaajan työhön.
– Luotan siihen, että hän yrittää tehdä oikeita juttuja. Näemme hänen taitotasonsa.
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätöksellä hurja hinta – ”Olen noustelainen nöyrä ukko”
- Ilveksen sarjasikailija iski jälleen – lensi suihkuun paikallispelissä
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!