Tulihan se sieltä! Nuorille Leijonille rutiinivoitto MM-jäillä – maalihanat aukesivat useammalla pelaajalla

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkue avasi pistetilinsä ikäluokan MM-kisoissa Kanadassa varhain perjantaiaamuna. Nuoret Leijonat kampesi hienosti tämän turnauksen A-sarjaan nousseen Kazakstanin nurin selvästi luvuin 5-0.
Suomalaisittain tietysti suurimmat ilonaiheet olivat pakolliset kolme pinnaa sekä se, että jokaisesta maalista vastasi eri pelaaja.
Nuorten Leijonien tehokkain oli kaksi osumaa alustanut Pelicansin Jesse Ylönen. Maalin mieheen kiskaisivat Kärppien Aleksi Heponiemi, TPS:n Kaapo Kakko, loppuvuonna pääasiassa LeKissä pelannut HPK:n Otto Latvala, Penn State Universityn Aarne Talvitie (kuvassa) ja Ilveksen Samuli Vainionpää.
UMassin Filip Lindberg venyi pikkumustan eteen 12 kertaa, Kazakstanin virkaveli Demid Jeremejev puolestaan torjui huimat 51 kutia.
Nuorten Leijonien osalta helpotusta myös jollain tavalla tuo se, että sarjapaikka ensi vuoden kisoihin sai käytännössä sinettinsä – jos se nyt koskaan on edes kysymysmerkkien alla ollut. Kazakstan ei ennakko-odotusten mukaan voita alkulohkossa peliäkään.
Toisaalta alle 20-vuotiaiden MM-jäillä on koettu lähimenneisyydessä todella kovia sydämenlyöntejä, kun Suomi ajautui vuoden 2017 kisoissa katastrofaalisesti karsintaotteluihin.
Nuoret Leijonat kohtaa alkulohkossa vielä Slovakian ja Yhdysvallat.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!