No nyt! Liigasta lähtenyt suomalaishyökkääjä maalipörssin ykkösenä – jakaa paikkaa NHL-legendan kanssa

Rovaniemeltä lähtöisin oleva 27-vuotias Joonas Alanne jätti kotimaan kaukalot viime kauden päätteeksi siirryttyään japanilaiseen Nikko Icebuksiin. Suomessa Liigaa Pelicansin paidassa yli 200 ottelussa pelannut hyökkääjä on ollut Asia Leaguessa kovassa vireessä.
Liigassa yhteensä tehot 31+18=49 iskenyt Alanne nimittäin johtaa sarjan maalipörssiä 12 kihauksellaan. Samaan määrään ovat pystyneet Aleksandr Frolov ja Bill Thomas.
Näistä ensiksi mainittu on melkoisen kova tekijä kansainvälisilläkin kentillä. 36-vuotias venäläinen on voittanut värisuoran mitaleilta MM-kisoissa, lisäksi vyöllä on myös lähes 600 NHL-ottelua.
Thomas vastaavasti on pelannut taalajäillä vajaat sata kamppailua, ja viime kaudella hän viiletti kuuden pelin verran Ilveksen sotisovassa tehoin 2+1=3.
Kolmikon taakse on jäänyt myös liuta esimerkiksi eteläkorealaisia olympiakävijöitä, jotka edustivat maatansa viime kevään kotikisoissa. Maalipörssi on löydettävissä kokonaisuudessaan sarjan virallisilta nettisivuilta tätä klikkaamalla.
Alanteen edustama Icebucks on kahdeksan joukkueen sarjassa neljäntenä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- NHL:ssä pelannut suomalaispuolustaja palaa Eurooppaan – uusi seura selvillä
- Ilves moukaroi kokoonpanoaan! 11 pelaajaa lähtee – mukana seuraikoni
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa