Itseluottamus taivaissa! Taalajäillä läpilyöneeltä Jesperi Kotkaniemeltä ällistyttävä kommentti NHL:stä
Montreal Canadiensissa tällä kaudella debytoinut Jesperi Kotkaniemi on saanut NHL-uralleen lentävän lähdön. Hyökkääjä on nakuttanut 22 otteluun hienot tehot 3+9=12.
Joukkueen viime kesän kolmosvaraus on pärjännyt kaukalossa siinä missä muutkin. Oikeastaan yhtään selvää heikkoutta ei Kotkaniemen pelaamisessa ole ollut havaittavissa.
– Ainakin minulle oli suuri yllätys, että ei se peli täällä sitten lopulta ollutkaan yhtään sen kummallisempaa kuin Suomessa, suomalainen latasi hurjalta kuulostavan kommentin NHL.com/fi-sivustolla.
– Tietysti pienempi tila ja suurempi pelinopeus vaativat sopeutumista, mutta hyvällä itseluottamuksella ja halulla oppia pärjää mukavasti, alle 18-vuotiaiden maailmanmestari jatkoi.
Suomalaissentterin tekeminen on näyttänyt jollain tavalla siltä, että hän menee kokonaisvaltaisesti eteenpäin peli toisen jälkeen. Siihen Kotkaniemi viittasi itsekin.
– Alku oli tietenkin haastava. Jouduin vähän muuttamaan pelityyliäni ja löytämään itseluottamukseni. Täkäläinen pelityyli tuo kaukaloon sen verran uusia ulottuvuuksia, että pitää olla valmis kaikenlaiseen.
– Nyt olen päässyt sisään tähän hommaan ja tottunut kaukalon kokoon sekä pelikavereihin. Sen myötä tuntuu jo huomattavasti paremmalta. Muutamat onnistumiset tietenkin ovat kasvattaneet itseluottamusta merkittävästi, suomalainen painotti.
Habsin osalta kausi jatkuu Suomen aikaa jo perjantai-iltana kello 23 alkaen. Joukkue testaa huimassa vireessä viilettävän Buffalo Sabresin pelihuumorin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Kärpistä lähtenyt ex-NHL-vahti: uusi seura selvillä!
- NHL:ssä neljän pelaajan jättikauppa – supertähti Quinn Hughes treidattiin!
- Pittsburgh Penguins teki rajun ratkaisun: Entinen NHL-tehopuolustaja pihalle
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa