Kovaa puhetta! NHL-seuralta potkut saanut KHL-supertähti hämmästelee kohteluaan – ”He tekivät kaikkensa päästäkseen minusta eroon”
KHL-seura Metallurg Magnitogorskissa hurjia tehoja viimeiset viisi kautta takonut Jan Kovar siirtyi heinäkuussa yksivuotisella ja kahden miljoonan dollarin sopimuksella NHL:ään New York Islandersin riveihin.
Asiat eivät kuitenkaan sujuneet tshekkihyökkääjän ja seuran välillä toivotusti ja lopulta osapuolten välinen sopimus purettiin ennen kuin oli kunnolla ehtinyt edes alkaakaan.
Kovar ehti pelata Islanders-paidassa neljä harjoitusottelua tehoin 1+1. Tämän jälkeen hyökkääjän sopimus purettiin ja nyt hän on tehnyt tryout-sopimuksen Boston Bruinsin farmiseura Providence Bruinsin kanssa.
Tshekkijulkaisu Isport.cz:lle antamassaan haastattelussa Kovar hämmästelee Islandersin toimintaa tapauksessa.
– Yhtäkkiä he (Islanders) eivät antaneet minun edes harjoitella enää joukkuueen mukana. Kahteen viikkoon en harjoitellut ollenkaan, kävin ainoastaan lenkillä, Kovar toteaa.
Suurimmaksi ongelmakseen tshekki katsoo seikan, ettei mahtunut neljän keskushyökkääjän joukkoon harjoitusleirillä. Hän valittelee, että sai pelata niin vähän harjoitusotteluita ennen kauden alkua.
– He tekivät sen jälkeen kaikkensa päästäkseen minusta eroon. Oli hyvin epämiellyttävää, kun he kertoivat etten ollut saapunut farmijoukkueen tukikohtaan. Jos he olisivat kertoneet etukäteen, että minun pitää totuttautua pohjoisamerikkalaiseen pelityyliin AHL:ssä, niin olisin mennyt, aivan kuten nyt Providencessa, Kovar vakuuttaa.
Sentteri ihmettelee miksi Islanders ylipäätään teki kalliin sopimuksen, jos heidän ei ollut tarkoitus käyttää häntä. Kovar väittää, ettei joukkue edes halunnut lähettää häntä AHL:ään juuri miljoonadiilin vuoksi.
Providencessa tshekki on aloittanut lupaavasti, sillä hän onnistui maalinteossa heti ensimmäisessä ottelussaan.
Kovar voitti ennen Pohjois-Amerikkaan saapumistaan kahdesti KHL:n mestaruuden Metallurgin riveissä ja takoi joukkueelle 285 ottelussa huimat 286 (97+189) tehopistettä
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Eeli Tolvasen seuraavasta NHL-sopimuksesta suoraa tekstiä
- IS: Liigaan vielä uusi seura juuri ennen kauden alkua?
- TPS: huippulupaus lähtee!
- Huima startti – Pikkuleijonat käynnisti NHL-lupausten huipputurnauksen
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- Kultaleijona Konsta Heleniuksesta tipahti hurja NHL-arvio – ”Älkää yllättykö, jos…”
- Kärpät kiinnitti tutun hyökkääjän – ”Luisteluvoimainen pelaaja”
- HIFK avasi lipunmyynnin Jokerit-peliin – hinnat pilvissä
- NHL-seura kovien päätösten edessä – avautuuko ovi Patrik Laineelle?
- Ässät kiinnitti nuorten maajoukkueesta tutun hyökkääjän: ”Mielenkiintoinen pelaaja”
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Yllätyssiirto: Jokerit-vahti löysi uuden seuran!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Nyt varmistui – SaiPalle tuttu vahvistus Pohjois-Amerikasta
- Tappara saa jättivahvistuksen – NHL:n ykköskierroksen varaus palaa Liigaan
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä