Hokkarit naulaan! Entinen Jokerit-hyökkääjä lopettaa uransa – siirtyy Kiekko-Espoon valmentajaksi

© Kuva: Ilari Savonen

Eetu Pöysti on lopettanut mittavan pelaajauransa.

29-vuotias hyökkääjä on siirtynyt välittömästi jääkiekon parissa uusiin työtehtäviin. Suomi-sarjassa pelaava Kiekko-Espoo tiedottaa nimittäin verkkosivuillaan, että Pöysti on seuran uusi kakkosvalmentaja.

– Ollaan sekä pelaaja että toimihenkilöpuolella etsitty oikeita henkilöitä täydentämään meidän tiimiä. Meidän koko seuralle on hieno asia, että Eetun kaltainen henkilö lähtee auttamaan ja tukemaan meidän matkaa.

– Olen tuntenut Eetun monet vuodet ja hän juuri oikeanlainen ihminen meidän joukkueeseen. Hän tuo paljon kokemusta sekä työkaluja, varsinkin hyökkäys- ja erikoistilannepelaamiseen, urheilutoimenjohtaja Kim Hirschovits lausahtaa seuran verkkosivuilla.

Pöysti pelasi mittavalla urallaan muun muassa 304 Liiga-ottelua sekä 68 KHL-ottelua. Miehen viimeiseksi seuraksi jäi KooKoo.