NHL-konkari oudon tilanteen edessä – päävalmentajana entinen pelikaveri: ”Suhteemme on hyvä”

© Kuva: Getty Images

Carolina Hurricanesiin viime kaudeksi palannut hyökkääjä Justin Williams joutui viime kaudella tottumaan erikoiseen näkyyn, kun hänen entinen pelikaverinsa Rod Brind’Amour tepasteli käytäviä seuran apuvalmentajana.

Tulevalla kaudella on vielä erikoisempaa, kun Brind’Amour ottaa päävastuun seuran toiminnasta. Williams ja Brind’Amour olivat molemmat tärkeä osa vuoden 2006 Stanley Cup -voittajaryhmää.

Williams itse ei tunnu ottavan asiasta isompaa stressiä.

– Suhteemme on hyvä. Meillä tulee olemaan hyvä suhde. Olen puhunut Rodin kanssa melko paljon kesän aikana. Hän nakittaa minulle jotain asioita ja ehkä voin olla hänen korvansa pukuhuoneessa ja auttaa täten parhaiten, Williams kuvaili NHL.comille.

– Hän on innoissaan tästä mahdollisuudesta. Haluamme tehdä asiat hänen haluamallaan tavalla ja tehdä asiat kuten seurajohtoa haluaa, koska se on pitänyt meidät täällä ja tehnyt tästä joukkueesta jälleen merkityksellisen.