Varattiin puolustajana, vaihtoi hyökkääjäksi – ex-NHL-jyrä muistelee muutosta: ”Ainut tapa päästä NHL:ään”
Siinä missä monet tekevät hirmuisia pistemääriä, solmivat useiden miljoonien sopimuksia ja tienaavat sen mukaisesti, joutui Paul Bissonnette menemään eri reittiä. Hän tajusi jo AHL:ssä pelatessaan, että hänen taidoillaan ei mentäisi koskaan NHL:ään. Bissonnette kuvaili Forbesin haastattelussa olleensa AHL-tasollakin keskiverto puolustaja.
Uran käännekohta tuli kaudella 2007-08, kun häntä pyydettiin siirtymään puolustajasta hyökkääjäksi. Hän vastasi myöntävästi.
– Olen jopa hieman shokissa, kun katsoo taaksepäin, että kuinka vähän laitoin vastaan kun he pyysivät minua tekemään sen. He sanoivat minulle: ”Hei, aiomme laittaa sinut hyökkäjäksi” ja olin vain: ”OK”.
– Silloin tajusin, että he haluavat minun olevan idiootti ja aiheuttavan kaaosta, olevan fyysinen, tapella ja sellaista. On outoa katsoa taaksepäin ja huomata, että minä tein kyseisen päätöksen noin päivässä. On melko kova juttu kysyä näitä joltain, joka on tehnyt jotain tietyllä tavalla koko ikänsä, Bissonnette kuvailee.
Lopulta Bissonnette pelasi 202 ottelua NHL:ssä. Jäähyminuutteja kertyi 304, mikä on rooli huomioiden maltillinen määrä.
– Rohkaisin itseäni ollessani tarpeeksi älykäs ymmärtääkseni, että tämä on ainut tapa minulle päästä NHL:ään. En tee sitä puolustajana, vaan nelosketjun tappelijana ja laiturina. Se toimi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- NHL:ssä syttyi joukkotappelu – Niko Mikkola teki törkytempun megatähdelle
- Mestis-seura vahvisti rivejään – tuttu mestarivahti tekee paluun
- NHL-supertähti sivuun Kanadan olympiajoukkueesta – korvaaja nimetty
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?