Rajun pelityylin karut seuraukset – entinen NHL-jyrä avautuu elämästään: ”Olisin todella peloissani, jos pelaisin vielä NHL:ssä”

Entinen NHL-kovanaama Daniel Carcillo aloitti NHL-uransa kaudella 2006-07 Phoenix Coyotesin paidassa. Tästä alkoi matka, jonka ”autopommiksi” tituleerattu pelaaja haluaisi nyt perua elämästään.
– Mitä on suurin syy pelata ammattilaiskiekkoa? Sen pitäisi tuoda muistoja… en kuitenkaan muista enää juuri mitään ja se on todella pelottavaa, Carcillo kertoi The Players Tribunen videojulkaisussa.
Carcillo pelasi urallaan yhteensä 429 runkosarjaottelua, joissa syntyi tehot 48+52=100. Jäähyminuutteja italialaissyntyinen hyökkääjä keräsi peräti 1233. Stanley Cupin Carcillo pääsi nostamaan ilmaan kahdesti (vuosina 2013 ja 2015) Chicago Blackhawksin nutussa.
Pienestä varrestaan (182cm) huolimatta Carcillo otti usein yhteen itseään päätä pidempien pelaajien kanssa, eikä mies pelännyt käyttää kroppaansa myöskään taklaustilanteissa. Hurjat pommit helisyttivät usein pleksejä, mutta kovalla pelityylillä oli myös karut seuraukset.
Useat aivotärähdykset ja niistä seuranneet sivuvaikutukset päättivät Carcillon uran tämän ollessa vasta 30-vuotias.
– Nykyään joudun käymään läpi useita eri hoitomuotoja. Tämä ei ole helppoa, kun minulla on 3,5-vuotias poika, yksivuotias tytär ja kolmas lapsi tulossa. Antaisin mielelläni kaikki rahani, kiekkourani ja Stanley Cupit pois, jos saisin elämäni takaisin. En vain voi elää enää näin, Carcillo vaikeroi.
Paluu kaukaloihin ei käy enää pienessä mielessäkään.
– Olisin todella peloissani, jos pelaisin vielä NHL:ssä. Jos olisin Sidney Crosby tai joku niistä nuorista jätkistä, pelkäisin tosissani, Carcillo kertoi.
Voit katsoa Carcillon sydäntä särkevän kertomuksen kokonaisuudessaan täältä.
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jukurit pöllytti sarjakärkeä Liigassa – surkea yleisömäärä puhuttaa
- Ilves vahvistuu: Kiinnitti Mestiksen tehomiehen
- Voita kisapaketti sinulle ja kaverillesi jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
- Juuso Vainio: uusi joukkue varmistui – tällainen on sopimus
- NHL:ssä rysähti: Historian kallein pelaajasopimus – supertähdelle hirmupalkka!
- HS: Jokerit palaa Pasilaan!
- Liiga-yllättäjälle iso menetys: Ykkössentteri pitkään sivussa
- Neljälle suomalaiselle farmikomennus – NHL-leiri ohi
- Liiga-jumbo Ilves: karmea takaisku!
- Liiga-seura menetti kaksi miestä sairastuvalle – toinen sivussa joulukuulle asti
- Urheilucast: Leo Komarovia viedään Liiga-seuran riveihin – neuvottelut käynnissä!
- JYP teki kovan ratkaisun Pekka Jormakan suhteen
- SK: Jarno Pikkaraisen ensi kauden seura selvillä
- 10 suomalaista sai lähtöpassit NHL:ssä – mukana viime kauden Liiga-tähti
- Tapparan viime kauden NHL-vahvistus: ura ohi
- Tässäkö Aleksander Barkovin korvaaja? Lähde: Florida harkitsee NHL-konkarin palkkaamista
- Oula Palve löysi töitä – tässä miehen uusi seura!
- Jokereilta jättiuutinen!
- Vapaille markkinoille kova nimi – Liiga-tähdelle näytettiin ovea NHL:ssä
- Yli 700 NHL-ottelun konkari: Lähtöpassit!