Nyt tehdään suomalaista NHL-historiaa! Mutta kumpi näistä hyökkääjistä sen tekee?

Jo nyt on varmaa, että tämän kevään ja alkukesän Stanley Cup -finaaleissa tehdään eräänlaista suomalaista jääkiekkohistoriaa.
Nimittäin, niin perinteinen, meritoitunut ja kovia kiekkoilijoita kasvattanut jääkiekkokaupunki kuin Pori onkin, ennen tätä vuotta yksikään porilaislähtöinen jääkiekkoilija ei ole pelannut Stanley Cupin finaaleissa.
Tänä vuonna pelaa.
Läntisen konferenssin finaaleissa kohtaavat Vegas Golden Knights ja Winnipeg Jets. Viime kesänä Minnesota Wildista laajennusjoukkue Golden Knightsiin siirtynyt Erik Haula on syntynyt Porissa keväällä 1991. Jetsiä puolestaan edustaa Haulaa vähän reilut kaksi vuotta nuorempi Joel Armia, joka niin ikään on päästänyt ensiparkaisunsa Porissa.
Haula, 27, pelasi vegasilaisten riveissä kerrassaan erinomaisen runkosarjan. 76 ottelussa Haula (kuvassa) kasasi tehot 29+26=55. Kyseessä on miehen viisivuotisen NHL-uran ennätyspisteet. Pudotuspelien 10 ottelussa kasassa on 3+3=6 tehopistettä.
Kolmatta NHL-kauttaan Jetsissä pelaava Armia, 24, sai 79 runkosarjaottelussa kasaan tehot 12+17=29. Yhdeksässä pudotuspelissä Armia on onnistunut maalinteossa kerran, ja syöttösarake näyttää nollaa.
Edellisistä ”suurimmista” porilaiskiekkoilijoista Veli-Pekka Ketola, 70, voitti kaudella 1975–76 Pohjois-Amerikan toiseksi kovimman liigan WHA:n mestaruuden juuri Winnipeg Jetsin paidassa. Pekka Rautakallio taas ylsi kaudella 1981–82 Calgary Flamesissa pelatessaan ensimmäisenä suomalaisena NHL:n All Star -otteluun.
Jetsin ja Golden Knightsin välinen läntisen konferenssin finaalisarja alkaa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Suomen aikaa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!