HIFK:n kokenut sentterivahvistus yksi Liigan mielenkiintoisimmista nimistä – vihdoinkin taas Suomessa

Helsingin IFK yllätti keskiviikkona julkaisemalla tuoreiden vahvistusten joukossa keskushyökkääjä Tommi Santalan ensi kauden kattavan sopimuksen.
38-vuotias kokenut hyökkääjä tunnetaan Suomessa paremmin kymmenen vuoden takaa, sillä kevään 2008 jälkeen Santala on pelannut ulkomailla. Sveitsiläisseura Klotenissa mies on pelannut peräti kymmenen kauden aikana.
Sveitsin pääsarjassa isokokoinen sentteri on tehnyt 427 ottelussa peräti 389 tehopistettä, mutta missä kunnossa hän saapuu takaisin Liigaan, jossa pelaaminen on fyysisempää?
Harva suomalainen on seurannut Santalan otteita viime vuosina, mutta tähän tuli vuosi sitten poikkeus.
KHL:n finaaleihin asti edennyt Metallurg Magnitogorsk hankki suomalaisen keväällä riveihinsä. Santala pelasi Oskar Osalan parina ja selvisi omasta urakastaan kunnialla Euroopan kovimmassa kiekkosarjassa.
Kahdella edellisellä kaudella Santala on tehnyt Klotenissa yhteensä 78 ottelussa tehot 24+44=68.
Liigassa Santala muistetaan tehokkaista vuosistaan HPK:ssa sekä kasvattajaseurassaan Jokereissa, jossa hän teki edellisellä visiitillään 2007-08 huimat 58 tehopistettä 56 pelissä.
Saapuminen HIFK:hon on siinä mielessä nostalgista, että Santalalla oli sopimus seuran kanssa kaudesta 2004-05, mutta tuolloin NHL-sopimus Atlanta Thrashersin kanssa lykkäsi punaisen paidan pukemista aina kevääseen 2018 asti.
Urallaan neljät MM-kisatkin pelannut Santala tulee olemaan ensi kaudella yksi mielenkiintoisimmista paluumuuttajista Suomen kaukaloihin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Toimittaja: Legendaarinen NHL-pelipaita tulee takaisin!
- Tappara jysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta – NHL:ssä pelannut hyökkääjä haaviin!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!