Kiekkopomon raju tilitys Ylelle: ”Liigassa on 80 pelaajaa, joiden ei pitäisi pelata siellä”

Mestistä hallinnoivan Jääkiekon sarjaseurat ry:n puheenjohtaja Tuomas Haanpää avautuu rajuin sanoin Liigan nykytilanteesta Ylelle.
TuTon hallituksen puheenjohtajanakin toimiva Haanpää on vahvasti sitä mieltä, että Liigaa pitäisi supistaa tulevaisuudessa.
– Liigassa on 80 pelaajaa, joiden ei pitäisi pelata siellä. Liiga on ollut kova kansainvälinen sarja. Onko nykytilanne kuoppa, joka korjaantuu, sitä ei tiedä. Mutta vähemmän joukkueita pitäisi olla kuin tällä hetkellä, hän lataa Ylen haastattelussa.
Puheenaihe on ajankohtainen, kun liigajohto pohtii parhaillaan sarjan tulevaisuutta. Lopullisia päätöksiä ei ole tehty, mutta vahvasti näyttää siltä, ettei Liiga tule lähitulevaisuudessa karsimaan nykyisestä 15 joukkueesta pois ainuttakaan.
Sekin on tiedossa, etteivät liigakarsinnat tule takaisin tulevina vuosina. Suonpään mielestä Liigasta pitäisi tehdä avoin sarja.
– Lainatakseni (Jukurien entistä urheilujohtajaa) Kerttulan Tommia, jos otetaan kilpailu pois kilpailusta ja urheilu pois urheilusta, mitä jää jäljelle?, Haanpää sanoo.
– Kyllä Mestis ymmärtää sen, että meidän seurojen pitää parantaa vähintään 100 prosenttia, mutta pitää olla urheilullinen rajapinta ylöspäin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan