Ilja Kovaltshukin NHL-paluulta putosi viimeinenkin este – menneisyys ei enää rasita
Kuva: Ilari Isotalo
Venäläishyökkääjä Ilja Kovaltshukin paluu NHL:ään sai symbolisen sinettinsä sunnuntaina. Kovaltshuk täytti nimittäin 35 vuotta. Tämän myötä hän poistui NHL:n vapaaehtoisesti lopettaneiden listalta. Tämän myötä hän on vapaa neuvottelemaan ja tekemään sopimuksen minkä tahansa NHL-joukkueen kanssa. Asiasta kertoo NHL-toimittaja Bob McKenzie Twitter-tilillään.
Aiemmin tätä mahdollisuutta ei käytännössä ollut. Jos Kovaltshuk olisi pyrkinyt aiemmin palaamaan NHL:ään, olisi hänen paluunsa pitänyt saada hyväksyntä kaikilta 31 NHL-seuralta.
Kovaltshuk purki jättimäisen, vuoteen 2025 asti voimassa olleen sopimuksen New Jersey Devilsin kanssa kesällä 2013 palatakseen kotimaahansa. Tuolloin hän liittyi Pietarin SKA:n joukkueeseen ja pelasi Pietarissa viisi kautta. Hän voitti Gagarin Cupin kahdesti.
Kovaltshuk on ilmaissut selvästi halunsa pelata joukkueessa, jolla on mahdollisuus voittaa Stanley Cup. Kovaltshuk ei ole voittanut NHL:n mestaruutta urallaan. Kesällä 2012 venäläistaituri oli New Jersey Devilsin kanssa finaaleissa, mutta hävisi Los Angeles Kingsille voitoin 1-4.
Voittamalla Stanley Cupin Kovaltshuk liittyisi ns. Triple Gold Clubiin, jonka jäsenet ovat voittaneet Stanley Cupin lisäksi olympiakultaa sekä maailmanmestaruuden.
Now that he is 35, Ilya Kovalchuk is officially off the NHL’s voluntary retired list and is now an NHL UFA who can immediately negotiate and agree to terms with any NHL team. Can’t sign any deal until July 1:
Russian national team forward Ilya Kovalchuk has turned 35 years of age!
Happy birthday to the 2018 Olympic champion! Health, happiness and more professional success on the ice! #TeamRussia
Happy birthday to the 2018 Olympic champion! Health, happiness and more professional success on the ice! #TeamRussia
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
