Mestis-joukkueelle kova kaappaus: Nappasi luotsin Liigasta – siirto miellytti myös Jokereita

KHL:ssä kauden 2017-18 urakkansa viime viikonloppuna päättänyt Jokerit tiedotti nettisivuillaan tiistaina, että Simo Mälkiä palaa Mestiksessä pelaavan Kiekko-Vantaan päävalmentajaksi.
Jokereiden yhteistyöseuran apuvalmentajina toimivat sivuston jutun mukaan kaksinkertainen MM-mitalisti Tony Virta sekä Mikko Strömberg. Kolmikon sopimukset kattavat kauden 2018-19.
KHL-joukkue Jokerit ja Mestiksessä tällä kaudella puolivälieriin asti yltänyt Kiekko-Vantaa aloittivat virallisen yhteistyön viime keväänä 2+1-vuotisella sopimuksella. Pelaaja- ja valmentajayhteistyötä tiivistettiin niin edustus- kuin junioripuolella ja kokemukset ovat olleet hyviä. Sitä painottivat sivuilla niin Jari Kurri kuin Kai Sointukin.
– Olemme tyytyväisiä siihen, miten saimme yhteistyön käyntiin viime kaudella. Nyt tarkoitus on kehittää toimintaa eteenpäin, ja sen tärkein osa on laadukkaan päivittäisen urheilutoiminnan takaaminen Kiekko-Vantaan organisaatiossa, mietti Jokereiden GM Kurri.
– Olemme iloisia, että kasaan on saatu valmennustiimi, jossa tekijät haluavat intohimoisesti kehittää pelaajia ja itseään sekä omaavat vankan pelaajataustan. On koko Suomi-kiekon kannalta tärkeää nähdä Mestis isona voimavarana, jonka kehittämisessä Jokerit haluaa olla mukana, Kurri lisäsi.
Myös Kiekko-Vantaassa Mälkiän paluu miellytti.
– Toivotamme Simon ilolla takaisin Kiekko-Vantaan päävalmentajaksi, ja tavoitteena on jatkaa siitä, mihin vuosi sitten (Mestiksen hopea) jäimme. Koossa on vahva tiimi, johon olemme saaneet nyt mukaan myös tärkeäksi palaseksi maalivahtivalmentajan tulevaksi kaudeksi, Kiekko-Vantaan toimitusjohtaja Sointu sanoi.
Mälkiä on pelaajaurallaan voittanut mm. Mestiksen mestaruuden ja hopeaa, tällä kaudella Liigan KooKoossa apuvalmentaja toiminut Mälkiä on luotsina puolestaan saavuttanut Mestiksen hopeaa viime keväänä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue