Liiga-seuralle tärkeitä puolustajasopimuksia – Mestiksen peliaikarohmu ja Kazakstanin mestari jatkavat
Liigan runkosarjassa neljänneksi sijoittunut JYP solmi viikonlopun aikana kaksi merkittävää sopimusta puolustajiensa kanssa.
Ossi Ikonen, 28, solmi kaksivuotisen jatkosopimuksen ja jatkaa JYPissä kevääseen 2020 asti. JYP-kasvatti pelaa kypsästä iästään huolimatta vasta ensimmäistä täyttä liigakauttaan.
Juniorivuosiensa jälkeen Ikonen (kuvassa) pelasi JYP Akatemiassa Mestistä ja kävi kahdella kaudella pelaamassa myös Kazakhstanissa, missä voitti maan mestaruuden Ertis Pavlodarin riveissä kaudella 2013–14. Kolme edellistä kautta kuluivat jälleen Mestiksessä KooKoon ja Hermeksen riveissä.
Tällä kaudella pelaamissaan 59 runkosarjaottelussa Ikonen saalisti tehot 3+8=11.
Myös Alex Lindroos on solminut JYPin kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen. Isokokoinen (194 cm/101 kg) Lindroos on pelannut JYPissä tällä kaudella kuusi ottelua Liigassa tehoilla 1+1 ja kaksi CHL:n ottelua ilman tehomerkintöjä.
Lindroos kävi myös kymmenen ottelun mittaisella lainalla Pelicansissa. Myös Mestiksen Peliitoissa mies pelasi 20 ottelua lainalla. Mestiksessä mies kokosi mukavat tehot 5+4=9 sekä hurjan peliaikakeskiarvon 28.30 minuuttia.
Lähde: JYPin tiedote.
- Venäjältä raju uhkaus Suomelle – urheiluministeri jyrähti MM-boikotista!
- NHL-seuralta tyly ilmoitus – Brad Lambertille lähtöpassit!
- Venäjän MM-paluulle lisää vastustusta – jo kuusi maata kieltäytyy pelaamasta!
- Yhdestä maasta kajahti poikkeava ulostulo – pääministeri toivotti Venäjän tervetulleeksi MM-kisoihin!
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä