Liiga-seuralle elintärkeä kiinnitys – puolustajien pistepörssin kärkinimi allekirjoitti sopimuksen!
Toisen Liiga-kauden pelannut ja pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt Mikkelin Jukurit on julkaissut lähiviikkojen aikana useita jatkosopimuksia. Joukkue on saanut pidettyä suurimman osan rungostaan kasassa, ja maanantaina se tiedotti ehkä yhden odotetuimmista jatkosopimuksista.
Joukkueen kultakypärä ja Liigan puolustajien pistepörssin ykköstilan jakanut Teemu Suhonen jatkaa myös ensi kaudella Mikkelissä. Viime kaudella HPK:ta edustanut 29-vuotias Suhonen pelasi uransa ensimmäisen ehjän kauden Suomen pääsarjassa ja viimeisteli 60 ottelun aikana tehot 12+27=39.
– Suhonen otti joukkueessa sen roolin mikä meillä oli suunniteltu hänelle. Teemu vastasi huutoon ja pelasi loistavan kauden. Seurana näemme, että seuraava steppi on vielä ottamatta, kertoi urheilutoimen päällikkö ja liigajoukkueen joukkueenjohtaja Mikko Hakkarainen seuran sivuilla.
Jukurien ykköspuolustaja oli tyytyväinen jatkoon ja asetti joukkueelle tutun tavoitteen.
– Hienoa jatkaa ensi kausi Mikkelissä. On ollut mahtavaa huomata, että Jukureista on tullut tärkeä asia mikkeliläisille. Ensi kaudella ei pelit pääty runkosarjaan, Suhonen kertoi.
Samassa tiedotteessa Jukurit paljasti, että se tulee tekemään uusia hankintoja. Seura tiedottaa kahden hyökkääjän ja kahden puolustajan sopimuksista, ”kun kyseisten pelaajien kausi tulee päätökseen”.
Seura etsii samalla uutta päävalmentajaa. Jukurien johtoporras purki viime viikolla Risto Dufvan sopimuksen, eikä paikkaajaa olla vielä julkaistu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Kärppäpelaajilta viesti faneille: ”Pohjalla olo ja tuska ovat vahvasti läsnä”