Yli 1000 NHL-ottelun kiekkolegenda palasi sensaatiomaisella tavalla kaukaloon! – ”Hän voisi aivan hyvin palata NHL:ään”
1006 NHL-ottelua urallaan tehoin 289+299=588 pelannut kiekkolegenda Brian Gionta on tehnyt kiekkokansaa paljon puhuttaneen paluun kaukaloon.
39-vuotias Gionta valittiin helmikuun 9. päivä alkaviin Etelä-Korean olympialaisiin Yhdysvaltojen kiekkojoukkueen kapteeniksi.
Viime vuoden keväällä edellisen kerran virallisessa ottelussa pelannut Gionta allekirjoitti aikaisemmin tällä viikolla yhden ottelun mittaisen sopimuksen Buffalo Sabresin AHL-seuran Rochester Americansin kanssa. Giontan tavoitteena oli saada pelituntumaa juuri ennen olympialaisten alkua.
Americans pelasi viime yönä Toronto Marliesia vastaan kotonaan ja Gionta oli mukana joukkueen kokoonpanossa. Kokenut jenkkipyssy antoi välittömästi näytteen NHL-tason pelaamisestaan, kun hän ampaisi toisessa erässä yksin läpi ja viimeisteli näyttävästi kiekon pussiin.
Americansin kotiyleisö meni aivan sekaisin kolme edellistä kautta Sabresin kapteenina toimineen pelurin osumasta ja he antoivat hänelle seisovat suosionosoitukset.
TSN:n toimittaja Darren Dreger kommentoi juuri ennen peliä, että Gionta herättää kiinnostusta NHL:ssä, mutta seurat haluavat nähdä hänet tositoimissa ennen NHL-sopimuksen tekoa.
– Gionta voisi ehdottomasti palata takaisin NHL:ään. Hän on kiinnostunut palaamaan olympialaisten jälkeen, mutta hänen täytyy allekirjoittaa NHL-sopimus ennen helmikuun 26. päivää. NHL-seurat ovat kiinnostuneita, ja he haluavat nähdä, kuinka hän pelaa olympialaisissa, Dreger sanoi WRG 550 -radiokanavalle.
Katso Gionta maali alla olevasta Twitter-linkistä:
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Antti Pennanen: tällainen vastustaja on Yhdysvallat
- Tällä päivämäärällä Mikael Granlund saapuu MM-kisoihin
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Leijonat leimasi uuden kisapassin – tämä mies mukaan!
- UC: Tästä syystä Teuvo Teräväisen MM-turnaus päättyi – päätöstä ei tehnyt Leijonat
- Sensaatio MM-kisoissa – sankari vitsaili: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- Lähde: NHL jäämässä taakse – suomalaispakkia viedään uuteen osoitteeseen
- Konsta Helenius räväytti jälleen – Buffalo venytti sarjan seiskapeliin NHL:ssä!
- Näin Sakari Manninen kuittasi Aleksander Barkovin ylistyspuheet
- MM-kisoissa jymy-yllätys! Lilliputti nöyryytti Tshekkiä
- Jokerit repi pistetykin sopimuksen yllättäen – fanit raivona: ”Päin v*ttua hoidettu”
- Urheilucast: Liigan rahaseura iski tarjouksen Leijonien MM-pelaajalle – valinta on nyt tehty!
- Liiga-mestari ratkeaa! Tappara-KooKoo ketjut, tv-lähetykset ja selostaja
- Lähde: Liigaan huhuttu SHL-tähti teki valintansa – tässä uusi osoite
- Nyt ei tilastot päätä huimaa – Kärpiltä erikoinen ulkomaalaishankinta
- MM-lätkä pimenee Suomessa – ilmaiskanavat pois juuri ennen turnausta
- Lehti: Tappara jysäytti uuden pelaajahankinnan tiskiin!
- Tapparasta ja NHL:stä tuttu hyökkääjä: ura ohi
- Antti Pennanen vahvisti: tässä Leijonien kentälliset ja maalivahtivalinta USA-otteluun!
- Hopeamitalisti KooKoo räväytti: kaksi pelaajakiinnitystä – tähtihyökkääjä jatkaa seurassa