Saksalta ikimuistoinen temppu olympiafinaalin hurjasta kohtalosta huolimatta: ”Oli hieman latistavaa”
Näin maallikkona on hyvin vaikeaa kuvitella, minkälaisia tunteita olympiakultamitalin menettäminen tuntuu lajissa kun lajissa.
Töitä on tehty ennen hurjaa olympiakoitosta useita vuosia, ja esimerkiksi jääkiekossa yksi maali voi tuhota kaiken.
Esimerkiksi Suomelta unelman vei Kanadan 1-0-häkki puolivälierässä, Pyeongchangin superyllättäjä Saksan haave maansa historian ensimmäisestä olympiakullasta valui syvälle romukoppaan, kun Kirill Kaprizov täräytti Venäjän Olympiaurheilijoille voittomaalin sunnuntaisessa finaalissa jatkoilla.
Mille ”kovalle” maalle tahansa tappio olisi karu, muttei haastaja-Saksalle. Turnauksessa OAR:na tunnettu joukkue nimittäin tasoitti pelin ajassa 59.04 – alivoimalla.
Se ei kuitenkaan tuntunut painavan joukkueen apukapteenina toimineen pakki Christian Ehrhoffin mieltä. Sotsin vuoden 2014 kisoihin maa ei edes päässyt, mutta nyt se nappasi historiansa kolmannen olympiamitalin ja parhaan sijan.
Päättäjäisissä maansa lippua kantanut hopeamitalisti Ehrhoff antoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n haastattelussa kommentteja ilmeisen ylpeänä. Ja täysin syystä.
– Voi, se on mahtavaa. Olen niin innoissani. Tiedäthän, se oli hieman latistavaa, kun otimme jatkoaikamaalin vastaan, puolustaja sanoi viitaten päättäjäisiin ja peleihin.
NHL:ssäkin pelannut pakki tosin tiedosti sen, että joukkue oli lähellä kirkkainta. Toisaalta, hopealle venyminen oli ikimuistoinen temppu.
– Meillä oli käsi kultamitalilla, mutta silti voit kuvitella, että olen niin ylpeä joukkueestani ja pelasimme niin hienot olympialaiset. Menemme kotiin mitalin kanssa ja se on suuri kunnia. Olemme niin innoissamme.
Jotain Saksan mitalin arvosta kertoo sekin, miten pelaajat reagoivat Venäjän tehdessä voittomaalin. Sensaatiojoukkueen pelaajista läheskään kaikki eivät nimittäin tippuneet heti jään tasalle, tai alkaneet hakata mailoja laitoihin tai minnekään muualle.
Ja ehkä kaikkein parhaana esimerkkinä toimii jutun kuvan ilmeet. Hopea oli voitettu.
- Rasmus Ristolaisen piina jatkuu NHL:ssä – jälleen karmea takaisku
- TPS-tähti sai jättimäisen pelikiellon puremisesta – TS: Kiistää syytökset
- SHL:n suomalaistähdelle karmea takaisku Ruotsissa – pitkä sairausloma uhkaa
- Liigan tähtipuolustajalle napsahti pelikieltoa – kurinpito tyrmäsi selityksen
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- Nuorten Leijonien joukkue julki – nyt annetaan viimeiset näytöt ennen MM-valintoja
- Jussi Tapola sivuun Leijonista – kokenut nimi korvaajaksi
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- HS: HIFK:sta tuttu konkari etsii töitä – haluaa takaisin Liigaan: ”Olisi hienoa päästä mukaan”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn