Oho! Lähes 1500 jäähyminuutin NHL-kovanyrkki sekosi täysin – joutui vankilaan!
NHL:ssä 10 kautta pelannut kovanyrkki Matt Johnson, 42, on ajautunut totisiin ongelmiin kiekkouransa jälkeen.
Johnson istuu paraikaa Kaliforniassa vankilassa, koska häntä syytetään kalifornialaisessa ravintolassa tapahtuneesta vandalismista, TSN raportoi.
Johnsonin syytetään tehneen 1900 dollarin edestä vahinkoa riehumisellaan uudenvuoden aattona.
– Hän meni sinne (ravintolaan), kaatoi joulukuusen ja rikkoi yhden ravintolan ikkunan. Sitten hän käveli viereiselle huoltoasemalle ja hänen väitetään varastaneen kupin kahvia ja tupakkaa, komisario Saul Rodriguez kommentoi TSN:lle.
Johnson pidätettiin 10 minuuttia tapahtumasarjan jälkeen ja entinen NHL-kovanyrkki sanoi poliisille, että hän on parhaillaan koditon.
Johnson pelasi kaudella 1994-95 alkaneella NHL-urallaan yhteensä 473 ottelua tehoin 23+20=43. Hän edusti Los Angeles Kingsiä, Atlanta Thrashersia ja viimeisimpänä Minnesota Wildia.
Wildissa varakapteenina toiseksi viimeisellä kaudellaan toiminut kanadalainen lopetti kiekkouransa kaudella 2003-04.
195-senttinen ja 107-kiloinen mörssäri oli pelätty tappelija, joka keräsi yhteensä huimat 1523 jäähyminuuttia NHL:ssä.
Nyt Johnsonin elämä on mennyt pahasti sivuraiteille ja miehen perhe kertoi TSN:lle, että heidän poikansa on addiktoitunut särkylääkkeisiin ja hän kärsii mielenterveysongelmista. Johnson on ollut neljä kertaa vieroitushoidossa ja hän on selvinnyt monesta itsemurhayrityksestä.
Johnson on parhaillaan vankilassa ja hänen vapautussumma on 20 000 dollaria. Ex-NHL-peluri ei vastustanut vandalismisyytteitä ja hän myös kieltäytyi vapautuksesta, jos takuusumma maksetaan.
Johnson ei halunnut ollenkaan lakimiestä ja hän halusi pysyä vankilassa seuraavaan oikeussalikuulusteluun asti, joka pidetään 18. tammikuuta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Wayne Gretzky vaikuttui Kanadan supertalentin otteista: ”Olen viimeksi nähnyt tuollaista vuonna 1985”
- Kanada muodosti kamalan ketjun – valmentaja myönsi suoraan: ”Pelotellaan”
- Tkachukit saivat Slovakian pelaajat raivon partaalle – ”Tunne otti vallan”
- Liiga-seuran maajoukkuemies vaihtaa seuraa loppukauden ajaksi – uusi osoite selvillä!
- Teemu Selänne hermostui kanadalaistuomareille – ex-seurakaverilta tiukka piikki: ”Sinun olisi pitänyt saada jäähy”
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: hirmuinen kahdeksan tehopisteen iltapuhde!
- Nyt se on varmaa! Tässä on Leijonien vastustaja pronssiotteluun
- Leijonat murheen murtamina: ”Toivotaan, että huomenna aurinko nousee”
- Kanadan päävalmentaja hehkutti Leijonien pelaajaa – ”Yksi lahjakkaimmista mitä olen koskaan nähnyt”
- Tuomareita syytetään Kanadan suosimisesta – näin kommentoi Antti Pennanen!
- Urheilucastin väite: Harri Pesonen neuvottelee Liiga-siirrosta: ”Löytämässä yhteisen sävelen”
- Liiga-seura metsästää vahvistusta: ”Puhelimet käy kuumana”
- Jokin näistä maista on Leijonien vastustaja puolivälierissä!
- Paljastus: useat Liiga-seurat jahtaavat SHL:n suomalaispyssyä
- Urheilucast: Tässä ykkösehdokas HIFK:n uudeksi GM:ksi
- Kristian Tanus jättää Tapparan – tässä uusi seura
- Nyt menee jännäksi: Leijonien tulevasta puolivälierävastuksesta uutta tietoa
- Patrik Laineesta tipahti iso uutinen – Antti Mäkinen: Tässä tuleva seura?
- Mikko Rantanen paljasti mitä ajatteli kun Artturi Lehkonen pääsi läpiajoon
- Yle Urheilu: TPS teki huippuhankinnan – haaviin Leijonien MM-hyökkääjä