Tätä päivää on Jyväskylässä odotettu! JYP-fanien ikisuosikki palaa tositoimiin
Liiga-seura JYPin fanien pitkä odotus päättyy tänään.
Pitkään fanien suosikkipelaajiin kuulunut hyökkääjä Ossi Louhivaara nimittäin palaa hurrikaaninuttuun pitkän poissaolon jälkeen.
Louhivaara ei ole alkukaudella pystynyt pelaamaan otteluakaan loukkaantumisen takia, mutta tänään hyökkääjä on askissa, kun JYP kohtaa Ilveksen Tampereella.
Huomenna Louhivaara esiintyy pitkästä aikaa kotiyleisölle, sopivasti JYPin Suomi 100 -juhlaottelussa, Väli-Suomen derbyssä KalPaa vastaan.
Kotkan Titaanien kasvatti Louhivaara pelasi JYPissä syksystä 2004 alkaen kymmenen kauden ajan, ennen kuin siirtyi kesällä 2014 Sveitsin NLA-liigan Lausanneen. Jo tuolloin seura ja pelaaja sopivat, että kahden Sveitsin-kauden jälkeen Louhivaara palaa JYPiin.
Viime kaudella Louhivaara pelasi 39 runkosarjan ottelua ja viisi pudotuspeliä, kunnes loukkaantuminen lopetti miehen pelit kesken puolivälieräsarjan HPK:ta vastaan.
Louhivaara on pelannut JYPin paidassa peräti 571 SM-liigan runkosarjan ottelua tehoilla 129+146=275. Pudotuspelejä miehelle on kertynyt 86 ja näissä pisteet 22+16=38. Kaudesta 2011–12 alkaen Louhivaara on aina JYPissä pelatessaan kuulunut joukkueen kapteenistoon.
Louhivaara on voittanut JYPissä kaksi Suomen mestaruutta (2009 ja 2012) sekä kolme pronssia (2010, 2013, ja 2017).
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jarmo Kekäläinen putsaa pöytää: jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK valotti viimein Kristian Vesalaisen tilannetta
- SaiPan hirmuputki venyy ja paukkuu! Ilveksen työmyyrä tykitti hattutempun
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Mikit unohtuivat päälle: härski vitsi päätyi NHL-lähetykseen
- Kärpistä tuttu jättifloppi Romaniaan
- Seitsemän maalia: Nuoret Leijonat hurjana
- SM-liigassa törkeä temppu – sanktiota
- NHL-seurat leipoivat treidejä
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!