NHL-ykkösvaraus elämänsä iskussa – joko vihdoin lävähtää oikein kunnolla?
NHL:n varaustilaiduuden kesän 2010 ykkösnimen Taylor Hallin aivan lopullista läpimurtoa on odoteltu näihin päiviin asti.
Hall, huomenna 26, on toki pelannut jo seitsemän hyvää tai melko hyvää NHL-kautta. Viime yönä Suomen aikaa Hall pelasi uransa 470. NHL:n runkosarjaottelun ja teki 400. tehopisteensä. Tuo piste sattui olemaan voittomaali ottelussa, jossa New Jersey Devils voitti Chicago Blackhawksin maalein 7–5.
Edmonton Oilers huusi Hallin nimen ensimimäisenä kesällä 2010. Kaudella 2013–14 Hall nakutti 75 ottelussa 80 tehopistettä (27+53), mutta muutoin miehen peli- ja pistemäärät jäivät hieman siitä tasosta, mitä ykkösenä varatulta hyökkääjältä on tapana odottaa.
Nyt Hall on jälleen noin piste per peli -tahdissa. 17 ottelun jälkeen Hallilla on kasassa tehot 6+13=19. Nyt Hall myös pelaa joukkueessa, jolla on mahdollisuus tavoitella kunnon menestystä. Devils on itäisessä konferenssissa kolmantena kerättyään 11 voittoa ja 24 pistettä.
Hallin eilinen maali oli osoitus miehen parhaista kyvyistä. Hall nousi laidalta vahvasti maalille Chicagon tshekkipakin Jan Ruttan ahdisteluista huolimatta ja toimitti kiekon Corey Crawfordin vartioimaan maaliin rystypuolelta.
Tuolla osumalla Devils siirtyi ottelussa 6–4-johtoon oltuaan ensimmäisessä erässä jo 1–4-tappiolla.
– Tämä kuulostaa kliseiseltä, mutta tämä oli meiltä todellinen tahdon ja luonteen voitto. Itse yritän lopun urani ajan pysyä niin terveenä kuin mahdollista, jotta pystyisin auttamaan joukkueitani mahdollisimman paljon, Hall kommentoi nhl.comin mukaan.
Voit katsoa Hallin eilisen maalin tästä linkistä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Jokerien pistelinko lähtee – uusi seura selvillä
- Anton Lundell huippuiskussa paluupelissään – päävalmentajalta huimaa tekstiä
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- NHL:ssä dopingkäry – jättimäinen pelikielto tärähti!
- Näitä supertähtiä ei valittu olympialaisiin – yksi joukkue teki käsittämättömän ratkaisun
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!