Kommentti: Kun tunne vie ja järki vikisee – mutta miksi Sportin johto yritti pestä omat kätensä?

Tällaista se tuppaa suomalaisessa urheilussa liian usein olemaan. Päätöksenteossa tunne ottaa vallan järjestä.
Ja silloin tulee harvoin tehtyä viisaita päätöksiä.
Edelleen ammattilaistasollakin toimivissa urheiluseuroissa tehdään tunteen vallassa äkkipikaisia päätöksiä esimerkiksi valmentajan vaihtamisesta, pelaajakaupoista tai – kuten nyt Vaasan Sportin tapauksessa – suhtautumisesta kannattajien esittämään kritiikkiin.
Sportin eilinen päätös poistattaa voimakeinoin päävalmentaja Tomek Valtosta (kuvassa) ”ulos” vaatinut lakana menee suomalaisen huononkin urheilujohtamisen kategoriassa aivan omaan lokeroonsa. Siinä ei tehty pelkästään joukkuetta tai seuraa koskeva huono päätös, vaan puututtiin yksilön ilmaisuvapauteen julkisella paikalla.
Samanlaisia, ja paljon voimakkaampiakin mielipiteitä esittäviä, banderolleja nähdään maailman urheiluareenoilla joka päivä. Mutta Sportissa vasta opetellaan huippu-urheilumaailman tavoille. Ja toisaalta vasta nyt Sportin johto myös saa kunnolla kritiikkiä ympäristöstään, kun joukkueen alkukausi on sujunut heikosti.
Onneksi Sportin johto sentään ymmärsi tänään pyytää anteeksi ”kovan paineen alla tehtyä virhepäätöstä” toimitusjohtaja Tomas Kurténin ja puheenjohtaja Heikki Hiltusen allekirjoittamalla tiedotteella. Siitä peukut Vaasan Hovioikeudenpuistikkoon Sportin toimistolle.
Sen sijaan Kurténin aiempi lausunto Kiekkoareena-sivuston jutussa oli vähintäänkin kummallinen.
(Lue Kiekkoareenan koko juttu tästä linkistä.)
– Käsky (lakanan poistamiseen) tuli minulta ja koko johdolta. Halusimme poistaa lakanan, koska siinä syytettiin yhtä henkilöä. Totuuden nimissä heikot tulokset johtuvat useammasta henkilöstä. Siellä on paljon pelaajia ja valmentajia päävalmentajan lisäksi, Kurtén sanoi Kiekkoareenan jutussa.
Paljon pelaajia ja valmentajia päävalmentajan lisäksi?
Ja kuka ne pelaajat ja valmentajat on palkannut? Ketkä ovat heidän esimiehiään? Esimiehiä, joiden tärkein tehtävä on tukea alaisiaan?
Valitettavan usein suomalaisessa urheilujohtamisessa nähdään tämäkin, että p*ska valutetaan alaspäin. Kun asia on niin, että kaikki, siis kaikki tekeminen ja sitä myötä tulokset ovat seurausta siitä, miten seuraa johdetaan.
Anteeksipyyntö kannattajilta oli Sportin johdolta ainoa oikea teko. Seuraavaksi Kurténin on asteltava joukkueen pukuhuoneeseen samoissa merkeissä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo