Tuleeko tästä suomalaissensaatiosta seuraava NHL-tähti? Joni Pitkänen Kalevalle: ”Samoja piirteitä kuin Valtteri Filppulassa”
19-vuotias suomalaishyökkääjä Janne Kuokkanen teki NHL-kauden alkuun todellisen sensaation ja raivasi upeasti tiensä Carolina Hurricanesin rosteriin.
Hurricanesin avainpelaajan Lee Stempniakin loukkaantuminen avasi hyvän paikan Oulun Kärppien juniorimyllyn käyneelle Kuokkaselle nousta pelaavaan kokoonpanoon lauantain ja sunnuntain välisenä yönä pelattavaan runkosarja-avaukseen Minnesota Wildia vastaan.
Hurricanesin pelaajatarkkailijana nykyään toimiva ex-NHL-puolustaja Joni Pitkänen haluaa kuitenkin rauhoitella odotuksia Kuokkasen suhteen.
– Täytyy muistaa hänen ikänsä. Nyt vaaditaan kärsivällisyyttä. Se, että Kuokkanen saa aloittaa kauden NHL:ssä, on loistava juttu ja kertoo siitä, että hän on tehnyt paljon asioita oikein, yli 500 NHL-ottelua urallaan pelannut Pitkänen kertoo Kaleva-lehden haastattelussa.
Pitkänen löytää Hurricanesiin kesällä 2016 toisella kierroksella (43.) varatusta Kuokkasesta samoja piirteitä kuin yhdestä NHL:n suomalaistähdestä.
– Sekä pelinluku että syöttötaito ovat huippuluokkaa. Kuokkanen sopeutuu nopeasti kulloisenkin uuden liigan vaatimuksiin. Se on hyvän pelaajan merkki, Pitkänen hehkuttaa.
– Näen hänen otteissaan samoja piirteitä kuin Valtteri Filppulan pelaamisessa.
Lue tästä Kalevan alkuperäinen uutinen.
LUE MYÖS:
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- NHL:ssä pelanneelta suomalaiselta yllätysilmoitus TikTokissa: uusi joukkue!
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Sveitsiläisseura kiinnitti Leijonista tutun maalitykin
- Jääkiekon U20 MM-kisat 2026
- Huhut kiihtyvät: onnistuuko Edmonton nappaamaan maalivahtivahvistuksen?
- Aatu Rätyllä huikea ilta NHL:ssä! Teki ruotsalaisvahdin naurunalaiseksi
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- ”Valmis pelaaja” – Canadiensin luotsi Martin St. Louis hehkuttaa Oliver Kapasta
- Toronto Maple Leafs on nyt ahdingossa
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- HIFK:lta vihjaileva päivitys: huippukiinnitys tulossa