Sveitsiläisseura vahvistaa: NHL:n suomalaishyökkääjä saapui seuraan

© Kuva: Getty Images
Teemu Pukki tekee maalin - saat jättikertoimen 25,00

Kuten Suomikiekko-sivusto maanantaina 24 heures -sivuston tietoihin perustuen ennakoi, suomalaishyökkääjä Lauri Korpikoski aloittaa harjoittelun Sveitsin NLA-liigassa pelaavan Lausanne HC:n kanssa.

Sveitsiläisen swisshockeynews.ch -sivuston mukaan Lausanne on nyt vahvistanut, että Korpikoski on liittynyt seuran harjoitusvahvuuteen. Seuran mukaan Korpikoski odottaa kuitenkin edelleen tarjouksia NHL:stä, mutta myös Lausanne harkitsee sopimustarjouksen jättämistä suomalaiselle.

Korpikoski edusti viime kaudella NHL:ssä Dallas Starsia ja Columbus Blue Jacketsia yhteensä 69 ottelussa. Dallasissa mies keräsi 60 ottelussa tehot 8+12=20, mutta yhdeksän ottelua Columbuksessa eivät kerryttäneet pistetiliä.

Kaikkiaan Korpikoski on pelannut NHL:ssä 639 ottelua tehoilla 88+118=206.

Teemu Pukki tekee maalin - saat jättikertoimen 25,00