Lähes 800 NHL-ottelun ex-tähtipakki palaamassa Eurooppaan – juhli Stanley Cupin voittoa kesän alussa

Kesän alussa Pittsburgh Penguinsin kanssa Stanley Cupin voittoa juhlinut Mark Streit on palaamassa takaisin Eurooppaan.
Montreal Canadiens asetti Streitin, 39, aiemmin NHL:n siirtolistalle (waiverseihin). Streit läpäisi listan, mutta hän ei halunnut lähteä AHL:ään pelaamaan.
Sunnuntaina Canadiens käynnsiti sopimuksen purkuprosessin, minkä myötä Streit asetettiin uudelleen waiverseihin.
Konkaripuolustaja siirtyy hyvin todennäköisesti takaisin kotimaahansa Sveitsiin. Alpimaassa useat tahot nostivat skenaarion esille heti sen jälkeen, kun Streit joutui välikäteen Canadiensissa.
NHL-urallaan lähes 800 runkosarjaottelua pelannut Streit teki heinäkuun loppuvaiheilla yhden vuoden mittaisen sopimuksen Canadiensin kanssa. Häntä kaavailtiin korvaajaksi KHL:ään lähteneelle Andrei Markoville.
Runkosarjan alkuhetkillä Streitin rooli oli aivan olematon. Canadiens yritti kaupitella häntä muualle, mutta kiinnostusta ei ilmennyt.
Viime kauden siirtorajalla Streit treidattiin Philadelphia Flyersin riveistä Penguinsiin. NHL-uransa aikana ex-tähtipakki ehti edustaa myös New York Islandersia.
Parhaalla kaudellaan Streit nakutti 62 (13+49) tehopistettä. Streit pystyi ylittämään 50 pisteen rajan kolmella eri kaudella.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov