Pittsburghin tähtipakin loukkaantumiset NHL:ssä turhauttavat – kevään pettymyksellä positiivisia seurauksia?

Kolminkertainen Stanley Cup -mestari ja urallaan yhteensä yli 400 pistettä takonut Kris Letang on noussut yhdeksi NHL:n parhaista pakeista. Viime kausina tehotilastossa tasaisesti plussan puolelle jäänyt kanadalainen on taidoistaan huolimatta ristiriitainen pelaaja.
Viime kaudella hän pelasi tasan puolet runkosarjan peleistä. Kausina 2012-14 vyölle puolestaan kertyi ainoastaan 72 peliä.
Pittsburgh Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan on kiinnittänyt tähän huomiota.
– Saattaa olla, että yritämme muuttaa ”Tangerin” pelitapaa, Sullivan sanoi NBC Sportsin mukaan.
Loukkaantumiset ovat vaivanneet tähtipakkia. Esimerkiksi tammikuussa häntä sattui kiekontavoittelutilanteessa, lisäksi myös pudotuspelit jäivät väliin kokonaan.
– Haluamme, että hän tekee pelistä yksinkertaista eikä laita itseään haavoittaviin tilanteisiin. Hän on urhea ja rohkea poika. Se on osa sitä, miksi hän on hyvä.
Sullivan toivoo, että kokemus sekä lukuisat keskustelut puolustajien kehitysvalmentajan Sergei Gonthsarin kanssa muuttaisivat ääntä kellossa.
– Yritämme auttaa häntä tunnistamaan nämä tilanteet, päävalmentaja mietti viitaten riskialttiisiin vääntöihin.
Viime kevät oli pakille taatusti pettymys, vaikka Pensille mestaruus tulikin. Mieheltä jäi väliin siis koko pudotuspelien draaman kaari.
– Toivon, että pudotuspelien missaaminen ja Gontsharin kanssa vietetty aika antavat hänelle toisenlaisen näkökulman siihen, kuinka hän näkee peliä. Haluamme pitää häntä jäällä niin usein kuin voimme.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov