Pittsburghin tähtipakin loukkaantumiset NHL:ssä turhauttavat – kevään pettymyksellä positiivisia seurauksia?

Kolminkertainen Stanley Cup -mestari ja urallaan yhteensä yli 400 pistettä takonut Kris Letang on noussut yhdeksi NHL:n parhaista pakeista. Viime kausina tehotilastossa tasaisesti plussan puolelle jäänyt kanadalainen on taidoistaan huolimatta ristiriitainen pelaaja.
Viime kaudella hän pelasi tasan puolet runkosarjan peleistä. Kausina 2012-14 vyölle puolestaan kertyi ainoastaan 72 peliä.
Pittsburgh Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan on kiinnittänyt tähän huomiota.
– Saattaa olla, että yritämme muuttaa ”Tangerin” pelitapaa, Sullivan sanoi NBC Sportsin mukaan.
Loukkaantumiset ovat vaivanneet tähtipakkia. Esimerkiksi tammikuussa häntä sattui kiekontavoittelutilanteessa, lisäksi myös pudotuspelit jäivät väliin kokonaan.
– Haluamme, että hän tekee pelistä yksinkertaista eikä laita itseään haavoittaviin tilanteisiin. Hän on urhea ja rohkea poika. Se on osa sitä, miksi hän on hyvä.
Sullivan toivoo, että kokemus sekä lukuisat keskustelut puolustajien kehitysvalmentajan Sergei Gonthsarin kanssa muuttaisivat ääntä kellossa.
– Yritämme auttaa häntä tunnistamaan nämä tilanteet, päävalmentaja mietti viitaten riskialttiisiin vääntöihin.
Viime kevät oli pakille taatusti pettymys, vaikka Pensille mestaruus tulikin. Mieheltä jäi väliin siis koko pudotuspelien draaman kaari.
– Toivon, että pudotuspelien missaaminen ja Gontsharin kanssa vietetty aika antavat hänelle toisenlaisen näkökulman siihen, kuinka hän näkee peliä. Haluamme pitää häntä jäällä niin usein kuin voimme.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- Olympiavalinnat julki – Ruotsi pisti pöytään melkoisen yllätyksen!
- Kuusi nimeä valittu! Tässä ovat Suomen olympiajoukkueen ensimmäiset pelaajat
- Winnipeg ja Colorado juonivat jättitreidiä siirtotakarajalla – tähän kaikki kaatui
- Leijonat-pelaaja sai NHL-diilin!
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue