Pelicans-tähti paljasti valmennuksen uhkauksen Ylellä: ”Onneksi voitimme, sillä muuten…”
Lahden Pelicans nappasi tänään kauden toisen vierasvoittonsa, kun joukkue haki pisteet HPK:lta 3–1 -voitolla.
Lahtelaisten sankari oli kovien odotusten kera kolmen vuoden jälkeen Liigaan palannut hyökkääjä Borna Rendulic. Kroatialainen pelasi kaudella 2013–14 juuri HPK:ssa, ja kolme viime kautta raamikas hyökkääjä on viettänyt Pohjois-Amerikassa. Jokaisella kaudella Rendulic pääsi myös kokeilemaan NHL-vauhtia, mutta pääosa kausista sujui AHL:n puolella.
Lahdessa 25-vuotiaan kroaatin alkukausi on ollut tahmeahko. Seitsemässä ensimmäisessä ottelussa mies sai kasaan vain kolme syöttöpistettä, mutta HPK:ta vastaan hän nousi pussinokkien sankariksi. Rendulic viimeisteli vieraiden ensimmäisen ja kolmannen osuman.
Rendulic kertoi Yle Puheen haastattelussa hieman yllättävältä kuulostavan syyn lieviin sopeutumisvaikeuksiinsa.
– Siitä on kolme vuotta, kun olin täällä viimeksi, ja peli täällä on nopeutunut todella paljon, kroaatti vahvisti Liigan alkusyksyn puheenaiheen paikkansapitävyyden.
Nyky-Liigan tempo on siis kova jopa Pohjois-Amerikan vauhtiin tottuneelle hyökkääjälle. Rendulic oli myös erittäin helpottunut siitä, että joukkue onnistui nappaamaan Rinkelinmäeltä voiton.
– Onneksi voitimme, sillä muuten olisimme luistelleet todella paljon, hän sanoi Yle Puheelle viitaten ilmeisesti valmentajien Petri Matikaisen ja Pasi Nurmisen joukkueelle asettamaan ukaasiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tässä ovat NHL:n parhaat ja surkeimmat hallit – yhden seuran kotipyhätölle murska-arviot
- Jääkiekon olympiahallista karu paljastus: ”Katsomokapasiteetin piti olla…”
- Näkökulma: Ilveksen ja Kiekko-Espoon vaihtokauppa paljastaa karun totuuden
- Elliotte Friedman: jättimäinen tietopaketti Artemi Panarinin tilanteesta
- Raimo Helminen ja tähtipelaaja suihkuun – SaiPalle murskatappio Liigan kärkiottelussa
- Treidi Liigassa! Ilves ja Kiekko-Espoo vaihtoivat ulkomaalaispelaajia
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!